Българо-германски консорциум ще нищи състоянието на Българските държавни железници. Целта е да се подобри качеството на пътуването с БДЖ и да се намалят разходите на компанията.
Българо-германски консорциум ще нищи състоянието на Българските държавни железници. Целта е да се подобри качеството на пътуването с БДЖ и да се намалят разходите на компанията.
Другата стратегическа цел е резултатите от анализа да натежат в Брюксел, когато кандидатстваме за закупуването на нов подвижен състав за железниците от 2014-та година. Анализът на жп сектора ще стане готов в рамките на 1 година и се финансира по линия на европрограмите.
Анализът ще търси отговор на въпросите: какво е търсенето на жп услугата у нас, и как тя да се подобри; как да се използват човешките ресурси; и не на последно място - какво е решението за проблемите в Национална компания "Железопътна инфраструктура".
Нужна е оптимизация на работата и персонала, и съкращенията не са главният въпрос, смята ръководството на НКЖИ.
Христо Алексиев, зам.- генерален дир. на НКЖИ: "За, може би, период от 2 и половина - 3 години, е оптимизиран персонала с 1000 човека, но това е станало без сътресения."
Масовите съкращения не са разумният подход за решаването на проблемите, коментира президентът на Българо-германският консорциум - Ралф Янке.
Ралф Янке, президент на консорциум "Инфракеър-Транскеър": "Мога да споделя от опит, че сме участвали в проекти, в които са били съкратени голяма част от служителите на съответната железница, и се оказва, че е много по-скъпо да пренаемем всичките тези хора след тяхното съкращаване, отколкото да не ги бяха съкращавали, още преди ние да дойдем."
По-добре е да се помисли как да се подобри положението на закъсалия жп превозвач, тъй като мобилността става все по-важен фактор в съвременния свят, обясни Янке. В рамките на проекта български железничари ще преминат през няколко теоретични и практически курса на обучение, включително в европейски страни с доказани добри практики.