Читалището в град Рила отбеляза 120 години от своето учредяване. Създадено през 1898 и до днес читалищните дейци продължават да опазват и съхраняват обичаите и традициите на хората от този край.
В танцовите състави и певчески групи на читалище „Христо Ботев” в Рила се изявяват близо сто и петдесет самодейци на различна възраст. С подготвени от тях тържествени програми се отбелязват традиционни български празници и семейни тържества.
Мария Жлебинкова,секретар на читалището в град Рила:
"Правим юбилейни сватби – сребърни, златни, рубинени. От 24 години правим великденска среща на хората над осемдесет години в Рила. Възрастните хора си представяте колко малко им трябва за да може да почувстват топлината."
Дафина Гърчева, председател на настоятелството на читалището в Рила:
"Ние сме лицето на общината, защото сме излизали и в чужбина и на различни фестивали и тогава казват а вие сте от Рила до Рилския манастир."
След като е открито, с дарения и доброволен труд на местните хора е построена и сградата на рилското читалище. Сред първите дарители е Рилската света обител. Организатори на читалищната дейност в началото са предимно учители и занаятчии от Рила. А в дейността на културната институция участват и известни български общественици и творци.
Мария Жлебинкова, секретар на Читалището в град Рила :
" Професор Асен Златарев, сказки са изнасяли лекции. Един от най-видните ни поети Никола Вапцаров който по това време е бил огняр и механик в Балабановата фабрика в село Бараково. Много интересна е била впоследствие срещата с неговата майка. И рилските жени организирана в Рила за това че той е бил тук и неговият дух все още се носи сред нас."
Още когато е открито рилското читалище, с дарени от неговите жители книги отваря врати и библиотеката, в чийто фонд сега има близо 18 хиляди тома литература.