ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Астрономическата обсерватория в Борисовата градина отваря врати за посетители

БНТ2-София от БНТ2-София Владимир Христовски
Всичко от автора
A+ A-
6490
Чете се за: 00:55 мин.
У нас

Астрономическата обсерватория на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в Борисовата градина вече е достъпна за посетители. Досега в нея можеше да се влезе само няколко пъти в годината, но от днес това може да се прави всеки петък, събота и неделя.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Посещенията са с времетраене между 30 и 40 минути, като всяко едно от тях се провежда в присъствието на млад астроном, който с помощта на съвременните технологии разкрива тайните на звездите.

      Доц. д-р Евгени Овчаров, ръководител на катедра "Астрономия" в СУ "Св. Климент Охридски": "Посетителите при дневните посещения ще могат да чуят интересна интерактивна лекция, да се запознаят с разнообразната история на обсерваторията."

      А ако посетите обсеваторията след 20:00 часа към всичко това се прибавя и среща със звездите и луната. Тях може да видите с телескоп, внесен от Дъблин през 1897 година.

      Доц. д-р Евгени Овчаров, ръководител на катедра "Астрономия" в СУ "Св. Климент Охридски": "Освен Луната, може би най-впечатлителните обекти са планетите Сатурн и Юпитер. Сатурн се вижда прекрасно с красивите си пръстени, Юпитер с Галилеевите спътници, четирите най-големи луни на Юпитер."

      Съвсем скоро се очаква да бъде сложен и нов телескоп, с който ще може да се видят по-далечни обекти като някой звезден куп или ядро на близка Галактика.

      От обсерваторията имат намерение там да се върне и телескопът на д-р Петър Берон по-известен като "зрителната тръба на Берон". В момента тя се намира в Националния политехнически музей в София. А всички ние добре я познаваме от банкнотите от десет лева. И още един интересен факт.

      Владимир Христовски: "Часовникът зад мен повече от 60 години е давал точното време за България."

      Съвсем скоро се очаква обсерваторията да се сдобие и със страница в Интернет, откъдето ще може да запазвате час за посещение и да се информирате за събитията, които се организират там. А догодина по това време мястото за среща със звездите ще посреща с нов облик - обещава доц. д-р Евгени Овчаров.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?