За поредна година сме на едно от последните места по дарителство в света. Това отчита изследването на Световния дарителски индекс на КАФ за 2017 година. Проучването е на Галъп и е осъществено сред 148 000 души в над 140 страни.
34 % от българите са помогнали на непознат, 5 % са били доброволци, а 17 % са дарили пари. Така страната ни постига общ индекс от 19 % и заема 127-о място. Защо сме в дъното на класацията? Според експерти - не защото сме бедни, а защото сме нещастни.
Държавата, в която през 2016-а хората са дарявали най-много, е Мианмар. След нея са Индонезия и Кения - нации, които традиционно се самоопределят като щастливи.
Елица Баракова - изпълнителен директор на Фондация BCause: От една страна сме по-скромни и смятаме, че малкият дарителски жест на улицата или с дарителски есемес не е достатъчно голям, та да ни направи дарители, да, има такава скромност, но то е свързано и с традиционното ни недоволство и мърморене и с липсата ни на обща удовлетвореност.
От 10 източноевропейски държави в класацията ние сме на 9-о място. Любопитно е, че всички западни държави в топ 20 са понижили индекса си тази година. По отношение на броя на хората, участвали в доброволчески труд, единствената държава с по-нисък процент от нас е Армения.
Елица Баракова - изпълнителен директор на Фондация BCause: Помагането, дарителството и доброволчеството са белег за една гражданска активност, за активна позиция към средата, която започва с това - мен нещо ме дразни и аз мога да го поправя.
Изводът - ако повярваме, че можем да бъдем щастливи тук и сега, ще станем и по-добри.