Голяма част от българските емигранти в Съединените щати са успешни, поради умението им лесно да се адаптират в различни културни среди и готовността им да се дообразоват. До този извод стига директорът на Международния институт по антропология в Солт Лейк Сити – проф. Лолита Николова след дългогодишни изследвания на българската емиграция отвъд океана. Българският учен представи днес тази тема и други свои разработки на международна конференция в Париж озаглавена «Изкуството в обществото».
This is a modal window.
Българското участие във форума е посветено на изкуството в генеалогията, кодирано в архивни документи, снимки, родословни дървета, портрети и софтуер, който разкрива родствени връзки и етническа принадлежност чрез ДНК.
Проф. Лолита Николова: Специална тема е жестовете в изкуството и аз включвам огромен материал от фотографии на български емигранти от началото на 20 век, а също така и различни компютърни техники и софтуер, за да мога да се опитам чрез фотографиите да набележа някои особености на националната психология, отразени в тези фотографии за първи път в науката.
По веждите, големината на челото, нивото на очите, устните и изражението проф. Николова съди за историята на рода и произхода на индивида.
Проф. Лолита Николова: Нашите емигранти са обикновено сериозни, но най-често с мустаци и с едни много добре представени прически и с шапки.
Професор Лолита Николова е един от успелите българи в Щатите. Тя е рядък специалист, който работи в сферата на изследването на историята на рода. Най-голямата генеалогична компания в света «Ансестри» или „Родословие“, която е нейно работно място, прави ДНК тест, който разкрива потеклото, произхода и етническата принадлежност на предците на всеки човек.
Проф. Лолита Николова: С новите постижения на генетичната генеалогия днес тя се превръща в най-хуманната дисциплина, тъй като ние помагаме много на осиновените деца и на родителите, които искат да открият деца, които са изоставени.
В изследванията си проф. Николова открива и ключа към успеха на много българи, които емигрират през последните години в Съединените Щати. Докато при големите емиграционни вълни в началото на 20 век, когато хиляди предимно млади мъже и момчета тръгват от България на гурбет отвъд океана, не успяват да се реализират, днес това не е така.
Проф. Лолита Николова: Повечето от българите след 1989-та година са изключително успешни, защото те отиват в различните държави с едно много силно и стабилно образование и желание за работа и най-вече със своите семейства. Там, където има семейство, обикновено емигрантът успява. Семейството е като един храм за всеки един. По света българите са милиардери, най-известни художници, композитори, автори. Ние представяме заедно с българите тук цвета на глобалната нация. Един букет от най-прекрасни цветя.
Проф. Николова посвещава участието си на международната конференция в Париж на доайена на българската емиграция в САЩ д-р Иван Гаджев, който почина в края на май, но остави след себе си значима следа в науката.