Преди няколко месеца болниците в Петрич и Сандански бяха слети заради натрупани задължения – близо 4 млн. лв. на лечебното заведение в Петрич. Болницата в южния град беше спасена от фалит. Сега обаче двете болници са изправени пред друг проблем - намирането на млади специалисти, които да работят в тях. Антония Сукалинска разказва повече.
Многопрофилната болница за активно лечение в Сандански има 12 отделения и около 200 души персонал. Средната възраст на лекарите, които работят в лечебното заведение е над 50 години. Около 10 са пенсионираните доктори и медицински сестри, които продължават да работят. Най-голяма е липсата на анестезиолози. В болницата има и четирима млади медици, които специализират кардиология, образна диагностика и хирургия.
Димитър Захариев, зам.-директор на МБАЛ „Св. Врач” – Сандански:
„Правим всичко възможно да ги привлечем, но условията са такива, че само на 200 или на 300 км, да не кажа на 1000 км като пресечете границата с Унгария, предлагат на младите лекари много по-адекватно заплащане.”
„Болниците в тези малки градове останаха без много специалисти, ниско е заплащането, отидоха по областните центрове, по София и така.”
Заплата на младите лекари в Сандански е 920 лева, според тях обаче заплащането е ниско за работата, която вършат. От ръководството на болницата казаха, че освен трудното намиране на кадри, друг голям проблем са и болничните лимити.
Димитър Захариев, зам.-директор на МБАЛ „Св. Врач” – Сандански:
„Планови приеми забавяме, за да остане лимит за спешни пациенти и въобще знаете ние сме един малко по-особен район – тук е Е-79 , имаме доста травматизъм и успяваме да балансираме нещата, доколкото позволяват условията.”
Базата на болницата „Св. Врач” е стара, но е ремонтирана. Всяка стая е оборудване с две легла и отделен санитарен възел. Преди две години е закупена и нова апаратура за 3 100 000 лева.