До няколко месеца трябва да заработи подпомагането по мярка 16.1 за финансиране на нови технологии и иновации в земеделието по Програмата за развитие на селските райони. Наредбата за мярката трябва да бъде приета до есента, а приемът на документите ще започне през ноември. Това каза министърът на земеделието Румен Порожанов на форума "Новите технологии в земеделието". Фермерите дълго време настояваха мярката да бъде отворена.
Дронове, които снимат обработваемите земи и дават препоръки, къде точно има нужда от вода и наторяване или трактори без водачи, които обработват площите, само където това е необходимо. Това не са технологии на бъдещето. Те вече се прилагат и у нас. Нещо повече според Иво Куманов управител на компания, която предлага нови технологии за селкостопанския сектор, внедряването им у нас ставало по-бързо, отколкото в САЩ. Агробизнесменът Петър Байчев вече печели от иновациите в неговото стопанство. Той е подобрил микроклимата и храненето на животните. През цялата година те се отглеждат на температури от 18 до 28 градуса, имат и самопочистващи се подове. И нещо нестандартно, около 12 часа всеки ден животните слушат класическа музика. Освен за свине и телета Петър Байчев се грижи за 16 хил. декара земя и 300 декара прасковена градина.
„Спазваме точно нормите на пръскане и торене. Това е една много сериозна иновация. Там не може да се получи натравяне на растенията или една част да напръскаш с по-голяма доза, другата с по-малка доза“, каза Петър Байчев.
Петър Байчев е създал и затворен цикъл на прозиводството на колбаси - от отглеждането на храната за животните до магазините, в които продава. Средствата за част иновациите, които прилага в работата си, получава по мярка 121 за "Модернизиране на земеделските стопанства". И тази година Петър Байчев е кандидатствал за помощ по Програмата за развитие на селските райони и въпреки, че проектът му не е одобрен, той не се е отказал да го реализира.
„Много проекти се правят заради парите, а моите проекти са за това, че аз имам нужда от тези неща и аз дали ще минат, дали няма да минат, аз ги осъществявам“, каза Петър Байчев.
Благодарение на иновациите при отглеждането на телетата, които е внедрил в средата на миналата година, през 2016 стопанстовото е излязло на 0.
„Аз сега от двата проекта, които осъществявам, очаквам между 300 и 400 хиляди лева положителен резултат“, каза Петър Байчев.
Мярка 16.1 ще финансира именно проекти за нови технологии и иновации в земеделието. Бюджетът по нея е 20 млн. евро, а допустимите разходи на проект са до 1 млн. евро.
И при други схеми по Програмата за развитие на селските райони приоритетно подкрепа ще получават проекти, при които иновациите са съществена част, каза министърът на земеделието.
За това ще бъдат направени промени в наредбта по мярка 4.1, така че определението за иновации в нея да не бъде ограничаващо, както е сега казаха още от земеделското министерство. Необходима е и по-сериозна комуникация между наука и производители.
„В момента нашите институти не работят ефективно. Много от тях или една част от тях работят за себе си. В смисъл - няма приложение на продукта, който създават“, каза Румен.
До края на годинататрябва да бъде готова нова комуникационна платформа за всички земеделскистопани в България, в която ще бъдат включени и институциите, и потребителите. В нея подобно на социална мрежа, те ще могат да общуват 24 часа в денонощието.