НОВИНИ

До къде стигна "ремонтът" на Изборния кодекс?

Седем законопроекта за промени в новоприетия Изборен кодекс разгледаха депутатите от правната комисия на първо четене. Два от тях, този на Радан Кънев и Георги Кадиев връщат разпоредбите от Кодекса "Манолова". Този на ДПС настоява да се приеме препоръката на организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за въвеждане на агитация на чужд език, различен от българския по време на предизборна кампания, както и за премахване принципа за уседналост. Законопроектът на БСП пък настоява за отмяна на задължителното и електронното гласуване. Законопроектът на ГЕРБ, който се оказа и единствено приетия в съавторство с РБ отваря възможностите за разкриване на т. нар. автоматизирани избирателни секции, но оставя броя на заявления на 60 и тавана от 35 секции в една страна.Темата дискутираха в студиото на "Денят започва" депутатите: Георги Георгиев от ГЕРБ, Юлиян Ангелов от ВМРО-ПФ, Филип Попов от БСП и Четин Казак от ДПС.

Татяна Кръстева
от Татяна Кръстева
09:23, 03.06.2016
Чете се за: 00:58 мин.
У нас
стигна ремонтът изборния кодекс
Снимка:

Според Георги Георгиев с приетите промени броя на заявления да е 60, а тавана от 35 секции в една страна в чужбина от ГЕРБ са показали, че по никакъв начин не подценяват вота в чужбина и по никакъв начин не дискриминират нито един българин в чужбина, независимо от това къде се намира той. По думите му Изборния кодекс трябва да дава възможност абсолютно всички да участват наравно в изборния процес.

;

Относно увеличения брой на заявленията за разкриване на секция Юлиян Ангелов каза, че това не би трябвало да е проблем. Той е на мнение, че българите в чужбина трябва да са по-активни и по електронен път да подадат своето заявление, което отнема не повече от 2 минути. Според Ангелов Изборният кодекс създава повече права на българите зад граница, отколкото на българите у нас, което показва че законодателят е решил да улесни гласуването и да се включат повече хора зад граница.

;

Четин Казак, ДПС:"В този си вид принципа за уседналост вместо да указва по един дефинитивен начин къде могат да гласуват българските граждани на местни избори, т. е. да указва общината, към която те имат трайна обвързаност като място за тяхното гласуване, в този си вид т. нар. принцип за уседналост лишава окончателно, безвъзвратно стотици хиляди български граждани въобще от правото да гласуват на Местни избори. Това е нещото, срещу което ние се противопоставяме и никога не сме приемали въвеждането на този принцип за уседналост“, каза Казак. По думите му този принцип е противоконституционен.

;

От БСП смятат, че електронното гласуване не решава проблема с това всеки да може да гласува, независимо от това къде се намира, задълбочава проблема с купения вот, защото се извършва от неконтролирана среда, извън секционна избирателна комисия, заяви Филип Попов.

;

Вижте целия разговор в "Денят започва"

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
От 6 юни влизат в сила тол таксите по магистралата от границата до Солун
От 6 юни влизат в сила тол таксите по магистралата от границата до Солун
Дилма Русеф заклейми превратаджийското правителство на Мишел Темер
Дилма Русеф заклейми "превратаджийското правителство" на Мишел Темер