За първи път от 2005 г. насам здравното министерство обновява наредбата за физиологичните норми за хранене. Според нея трябва да се намали количеството калории, вода и приемът на някои видове витамини и минерали, а в същото време да се увеличи приемът на други полезни вещества.
Жаждата и гладът на всеки един от нас не се определят от наредба, а са строго индивидуални, обясняват лекарите.
Сотир Марчев - кардиолог: А жаждата е най-големият ориентир - ако сте жаден, намерете време да пиете вода. Тоест верният път е средният. Не трябва да се отива нито в екстремните количества, нито да се ограничава. Средният път се познава по индивидуалните нужди.
Някои здравословни храни пък допринасят за доброто ни настроение.
Райна Стоянова - диетолог: Шоколадът, но по-специално какаовите зърна. Те сами по себе си имат способността за някъде около 30 мин. да предизвикат усещания, подобни на щастие поради освобождаването на допамин в мозъка.
Тази седмица започнаха и коледните пости, а специалистите препоръчват да ограничаваме храната, а не да я заместваме.
Сотир Марчев - кардиолог: Хората, които вместо да хапнат една пържолка, хапват една тортичка, нито е религиозен пост, нито е състрадание към Божиите страдания по време на земния му път, нито е здравословно.
Затова внимавайте с храната и следвайте знаците, които организмът ви дава, за да сте здрави.
Вижте във видеото целия разговор в "Денят започва" .
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите