Продължава да се разпространява епидемията от морбили в съседна Румъния. Към момента здравните власти там съобщават за над 3000 случая на болестта, сред тях и 17 жертви. Освен в северната ни съседка, голям брой заболели има и в Италия и Великобритания. Министерството на здравеопазването у нас взема превантивни мерки срещу разпространението на морбили на територията на България. Има ли опасност тенденцията родителите да отказват да ваксинират децата си да доведе епидемията в България?
This is a modal window.
Заради близостта с Румъния родители в Русе все по-често питат педиатрите как да предпазят децата си от евентуална зараза.
д-р Ева Цонкова - педиатър
„Част от тях питат дали случайно пътуващи могат да бъдат приносители и дали имунизациите, които са проведени осигуряват защита на децата им.”
По разпореждане на здравното министерство всички общопрактикуващи лекари трябва да проверят дали пациентите им на възраст от 13 месеца до 18 години са имунизирани срещу морбили. В противен случай трябва да им се постави комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. Обаче колебанията “за” и “против” имунизацията съществуват. Самите млади майки признават, че им влияе прочетеното в интернет. Лекарите са категорични:
д-р Ева Цонкова - педиатър
„Имунизацията дава един траен, доживотен имунитет и се предполага, че имунизирания индивид не би могъл да се зарази при контакт с болен или заразоносител.”
Към момента не съществува заплаха от разпространението на болестта у нас, категорични са от Министерството на здравеопазване, но лекарите помнят епидемии на дребна шарка. През 2009–а година в сливенска област в следствие на усложнение от морбили са починали повече от 10 деца, като между тях – три бебета в кърмаческа възраст. Всички болни деца са били от малцинствен произход, а повишената заболеваемост най-вероятно е заради пропуски в имунизацията, смятат специалистите. В момента и в трите огнища на епидемия – Румъния, Италия и Великобритания отново най-често приносители на заразата са хора от малцинствата и бежанци.