В седмицата, в която майки от цялата страна протестираха с искания за увеличаване на майчинството и детските надбавки, една варненка показва как освен за своите, трябва да мислим и за децата лишени от родителска грижа. Мая Донева от години работи за...
В седмицата, в която майки от цялата страна протестираха с искания за увеличаване на майчинството и детските надбавки, една варненка показва как освен за своите, трябва да мислим и за децата лишени от родителска грижа. Мая Донева от години работи за каузи, чрез които доказва, че равният шанс за всички деца носи само полза за обществото. С нея ще Ви срещнем в “Гласа на града“ по БНТ2.
Мая Донева е на път да сбъдне поредната си мечта. За нея тя дълго и упорито работи. Утре във Варна ще отвори врати социалната чайна, в която тийнейджъри от социалните домове ще се трудят и обучават,"в която ще развиват много различни неща в себе си – компетентности, знания, умения, които иначе няма как да развият. Идеята ни е в един момент, когато станат на 18 и напуснат дома, да могат да намерят професионална реализация тук", обяснява тя.
Като родител Мая Донева знае колко трудно е да отгледаш и възпиташ едно дете. Държавата е длъжник и на младите майки, и на онези деца от домовете, на които се налага сами да търсят място под слънцето. И те са наши деца, казва тя, и дори имат повече нужда от подкрепа, опит и съвети, които не могат да получат от семейство и родители. Намират се добри хора, които им помагат, но
това не е достатъчно.
Мая Донева: "Сигурна съм, че всеки, който дарява, има чисто сърце, за да го прави, но може би ако го погледнат от гледна точка на резултати и от гледна точка на това, как могат да променят нечий живот, много по-хубаво е да даряват време."
Тези прояви на внимание и благотворителност от страна на добри хора не могат да заменят отсъстващата грижа на държавата за бъдещето на тези деца.
Мая Донева: "Не трябва да се дарява само по Коледа, защото тези хора съществуват след 31 декември и преди 24 декември. Трябва това да го помним."
Социалната чайна отваря врати по празниците, с надеждата, че ще се превърне в място, на което младежите, израснали в институции, ще трупат опит, познание и контакти. Първоначално тук ще работят седем младежи. Следващата година към тях ще се присъединят още десет.