Недоносените бебета в болница "Пловдив" вече ще прекарват повече време в прегръдките на майките си. Неонатологията в здравното заведение успешно развива проекта "Кункуру грижа", а сега може да се похвали и със специална семейна стая, в която родителите и недоносените бебетата могат да са денонощно заедно още преди изписването.
Всяка година през неонатологията на болница "Пловдив" преминават 1400 бебета, като близо 15% от тях са недоносени. Стоян също се ражда по-рано от очакваното.
Теодора Гарджева – майка: "Веднага след раждането го отделиха от мен и когато дойдох тука, нямах търпение да го гушна. Докато се приберем вкъщи, ще прекарвам вече по цял ден в тази стая и вече аз ще си го гледам."
Семейна стая е изградена с помощта на фондация "Нашите недоносени деца". Идеята е в тази обстановка, която се доближава до домашната, майката да бъде по-близо до своето бебе.
Д-р Диана Аргирова, началник на Отделението по неонатология в УМБАЛ "Пловдив": "Защото, когато то се роди преждевременно, за да може добре да се развива, включително за да функционира добре мозъкът му, то трябва да бъде прегръщано от майката, то трябва да има контакт с майката."
Майка: "Майка, която е отделена от детето си, не се чувства майка."
Такова действие има и кенгуру – грижата, бебето стои часове наред върху гърдите на майката, която е съвършеният инкубатор. За разлика от други неонатологии, тук родителите имат ежедневен достъп. В отделението обаче срещат трудности с кадрите, заради тежката работа и ниското заплащане.