Липсва ли грижа за психично болните, в каква среда те се лекуват, как новините за тероризма въздействат на психиката ни. Отговор на тези въпроси даде в студиото на "Денят започва" Цветеслава Гълъбова, директор на Специализираната болница по психиатрия „Св. Иван Рилски”.
Доктор Цветеслава Гълъбова смята, че най-големият проблем на болното ни общество не са психично болните, защото те имат повече проблеми, отколкото създават проблеми. У нас рисковете от агресивно поведение на такива болни са по-големи, отколкото в други страни, защото няма система, която да подпомага грижата за такива пациенти.
Доктор Гълъбова заяви:
"Категорично не бива да се асоциира психичната болест с агресия... Не агресията е основният белег на психичното заболяване. За тежкото психично заболяване това е загубата на контрол върху поведението."
Доктор Гълъбова даде пример с атентатите по света, при които психично здрави хора стават нападатели, терористи. Според нея рискът да те нападне психично здрав на улицата е много по-голям, отколкото да те нападне психично болен. Тя цитира изследване на доц. Велинов, което показва, че едва 6% от психично болните извършват противоправни деяния и едва 3% от тях са тежки противоправни деяния.
Психиатърката обърна внимание на лошите условия в психиатричните болници и на факта, че за психичните болести, единствено, няма клинични пътеки. Според нея психичните пациенти не трябва да се лекуват чрез изолация, а поставени в подходящи условия.
Целия разговор с д-р Цветеслава Гълъбова можете да проследите във видеото.