Как сривът на борсите отвъд океана ще повлияе на нашия пазар? Има ли спад и на Българската фондова борса? Финансови консултанти и банкери успокояват, че поне засега България не е пряко зависима от процеса. Могат ли да се правят прогнози обаче за развитието оттук нататък, мненията събра Илина Бисерова.
Има ли повод за притеснение, или спадовете и пиковете на борсовите индекси са естествени? Едно е ясно - отражение има и при нас, но минимално.
Васил Големански - изп.дир. на Българска фондова борса: Сривът вчера на щатския пазар се отрази на източните пазари, в Азия. Ние последвахме.
Сривът отвъд океана не се корени само в една причина. У нас, днес борсата също пострада, но все още основният индекс е положителен.
Васил Големански - изп.дир. на Българска фондова борса: Общо взето и при нас има спад на пазара, индексът поне до преди малко, докато бях в офиса, беше около 2,5 надолу.
Петко Вълков - банкер и финансов консултант: На практика той заличи ръстовете от последните 2-3 седмици, но въпреки това той остава положителен.
Българската икономика и населението няма знаци за тревога, това са по-скоро част от нормалните борсови процеси. Дали сривът на Дау Джоунс е лека корекция на пазара или всъщност става въпрос за по-дългосрочно понижение, тепърва предстои да разберем.
Петко Вълков - банкер и финансов консултант: Ако следващите няколко дни продължат със спадове и пазарът направи голяма корекция от над 10%, може да кажем, че пазарът отива вече към фаза дългосрочна корекция. Напълно нормална корекция на пазара особено след такъв невиждан 9-годишен ръст.
Според финансистите трудно може да се направи паралел с кризата преди 10 години.
Петко Вълков - банкер и финансов консултант: Днес ситуацията е коренно различна, лихвите и без това са ниски, компаниите са изключително солидни, банките преминаха стрестестове и икономиките са в процес на силни ръстове.
Засега търговците са в очакване как ще отворят борсите в сряда.