Седмица на отворените врати за скрининг на риска от туберкулоза започва от днес в Отделението по фтизиатрия на Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив. В петте дни на кампанията ще се извършват безплатни медицински консултации, а на пациентите със съмнение за наличие на заболяването ще бъдат направени допълнителни изследвания. Инициативата е по повод Световния ден на туберкулозата – 24 март, чието мото тази година е „Обединени да спрем туберкулозата".
Желаещите да се включат могат да го направят във времето от 8:00 до 13:00 часа от днес до 24 март включително. Приоритет ще бъдат случаите на латентна туберкулоза, която преминава безсимптомно при инфектираните лица.
През последните години подобни кампании се доказват като добра практика за откриване на случаи с туберкулоза, защото позволяват своевременно предприемане на мерки за хоспитализация, лечение и прекъсване на веригата за предаване на инфекцията, обясняват специалистите.
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите