ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Нужна е по-сериозна държавна политика за подготовка на бъдещи учители

Чете се за: 00:34 мин.
У нас

Педагогиката е една от желаните специалности за кандидат-студентите у нас. Тя обаче е с най-ниско държавно финансиране, което „спъва“ качествения образователен процес. А това се отразява на подготовката на бъдещите учители. Затова е нужна по-сериозна държавна политика, смятат преподаватели.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      През тази академична година в педагогическите направления в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ се обучават над 440 души, а 700 в магистърски програми.

      Драгомир Каптибилов - студент
      "Реално реализация няма може би толкова голяма или заплащането не е толкова голямо, но никой не учи тук заради пари. Ако искаш да учиш за пари, ще учиш в ИТ сектора – там са парите. Тук учиш, за да си доставяш удоволствие."

      Реализация за завършващите има, но държавата плаща малко за издръжката на един студент в това направление. Средствата се оказват недостатъчни за практическата подготовка на учащите. Затова ръководствата на висшите учебни заведения търсят други начини за справяне с недофинансирането.

      Проф. Галин Цоков – заместник-декан на Педагогическия факултет – ПУ „Паисий Хилендарски“
      "Ако сравним с годишната издръжка на ученик, която е около 1400 лева - виждаме, че държавата отделя доста по-малко пари за подготовката на бъдещи учители, отколкото за самите ученици."

      От тази година обаче част от средствата в направление „Медицина“ се пренасочват към педагогическите и хуманитарните специалности.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?