Хематологичен кабинет заработи в Комплексния онкологичен център в Русе. Регистрираните в центъра болни с онкологични заболявания на кръвта са 750, като най-много са случаите с лимфоми и левкемии. Голяма част от тях могат и да се лекуват тук, но специфичните изследвания се правят в университетски болници извън Русе и затова от здравното заведение планират да открият хематологично отделение.
Заболяванията на кръвта не са от най-рядко срещаните, но са трудни за диагностициране, поради което болните често със закъснение стигат до специалист.
д-р Галина Димитрова – хематолог
„Пациентът може да се оплаква от неспецифични оплаквания – умора, отпадналост, температура, които той да си обяснява с други, по-леки заболявания. Бих казала, че това са сериозни заболявания, които са социален проблем, те са проблем и за семейството, което трябва да се ангажира с грижи за болния.”
Голяма част от онкохематологичните заболявания са хронични и изискват постоянно наблюдение.
д-р Галина Димитрова – хематолог
„Една голяма част се лекуват чрез лъчетерапия, химиотерапия, много често се налага да се прави трансфузия на биологични продукти, тромбоцитен концентрат. Това е един дълъг процес.”
В Русе преди години е имало хематологично отделение, но сега специфичната диагностика се прави в няколко болници в страната и пациентите трябва да ходят до София или Варна за назначаване на лечение и за проследяване.
д-р Камен Кожухаров – управител на Комплексния онкологичен център
„Самата мрежа в страната е така направена, че малко се затруднява провинциалното лечение, тъй като има ограничителен режим. Затова реших тука да възстановим дейността, за да можем наистина комплексно да обхванем всички онкологични заболявания, не само солидни тумори.”
Лечението на онкохематологичните заболявания се финансира от държавата. Д-р Галина Димитрова все още не е сключила договор със Здравната каса, но вече е подала документи.