ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Храмът в пловдивското село Чехларе тъне в разруха

5017
Чете се за: 01:01 мин.
У нас

160 години след построяването си църквата в пловдивското село Чехларе тъне в разруха. Местните хора от десетилетия търсят начини да възстановят храма, но вече са загубили вяра, че това ще се случи.Надяват се поне да им бъде разрешено да изградят параклис.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      От някога величествената църква "Св. Йоан Кръстител" сега не е останало почти нищо.

      Тонка Найденова, жител на с. Чехларе: Тя е строена не само със средства на населението в Чехларе, но и с много помощ от бесарабски българи.

      Преди повече от половин век църквата започва да се руши.

      Манол Марински - кметски наместник на с. Чехларе: Тук се иска да се направи стенописи, иконостаси, покрива, камбанарията, отвън всичко е съсипано,това са много средства.
      Тонка Найденова: И ми е много тъжно и тежко да го гледам.

      И тъй като селото е в границите на Пловдивска област, а храмът е към Старозагорска епархия, това създава допълнителни затруднения за неговото възстановяване.

      Манол Марински - кметски наместник на с. Чехларе: Това е една от причините, като са на кантар нещата, гранично място да не могат да се вземат твърди решения от страна на епархията - дали Пловдивската или Старозагорската, макар че Старозагорска епархия е собственик на тази църква.

      Най-близкото село, в което има действаща църква, е Зелениково.

      Манол Марински - кметски наместник на с. Чехларе: Последно бях молил поне да ползваме попа на Зелениково, който е към Пловдивската епархия, но така и не получих отговор и до ден днешен нещата си остават така. Като почине някой, понякога аз изземам такива функции, пиша си слово, чета надгробно слово.

      Оцеляла е част от цветната розетка на тавана от която все още се виждат имената на някогашните дарители-сред тях и бесарабски българи. Преди време техни наследници идват в селото.

      Манол Марински - кметски наместник на с. Чехларе: Един от тях по надписите позна пра-прадядо си, който е участвал в тези мероприятия с парични средства и ми стана и хубаво, и тъжно, че всичко това е на загиване и пропада.

      Старозагорският митрополит Киприан обеща съдействие, за да се потърси начин за решение на проблема и скоро в Чехларе отново да се чува камбанен звън.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?