Eдна от най-забележителните черкви у нас, носеща името на Свети Мина, се намира в Кюстендил. Храмът има уникална архитектура, която е умален образец на храм-паметника Александър Невски в София. Жителите на Кюстендил и досега вярват, че Свети Мина е покровител на града, затова по традиция на 11 ноември в двора на черквата се прави курбан.
Катедралният храм „Свети Мина” е построен през 1934 г. в двора на старата черква, носеща името на светеца. Проектирана е от архитект Антон Торньов. Църквата впечатлява със своята архитектура, с двата високоповдигащи се купола с голям брой прозоречни ниши. Постройката е богато украсена с фасадни корнизи и орнаменти.
Явор Митов, историк към Регионалния исторически музей в Кюстендил: „За стенописите имаме така една значителна широта на изобразяването, също и олтара, който е с прекрасна дърворезба и аз се надява за в бъдеще те да бъдат реставрирани.”
За храмовия празник на 11 ноември много хора от цялата страна пристигат в Кюстендил, за да запалят свещ и да се помолят на светеца. Хората вярват, че той е не само покровител на дома и семейството, но закриля и жените, а силата му е голяма.
Отец Генадий, архиерейски наместник на Кюстендилската духовна околия: „Има молитва към Свети Мина за намиране на изгубени вещи, но по принцип ние отправяме молитва към всички светии и основното, за което се молим е да бъдем здрави и успехи в трудовете, и да бъдем добри едни към други - това е основното.”
Свети Мина е смятан и за закрилник на сираците и бездомните, на народните лечители, на войните, както и на хората, поели на дълъг път. В народните представи денят на Св. Мина бележи средата на така наречените "Вълчи празници" - от Архангеловден до Коледни Заговезни. Те водят след себе си и най-дългите нощи.