ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Малки дърводелски работилници очакват подкрепа от държавата

bnt avatar logo от Николай Райшинов
A+ A-
Чете се за: 00:57 мин.
У нас

Собствениците на малки дърводелски цехове и работилници от Пловдивско настояват държавата да се включи с административна и финансова подкрепа в производството на оригинални и качествени български мебели. Бутиковите изработки се отличават от заводските с различния си стил и вложено творчество в изделията. В същото време майсторите им са на ръба на оцеляването.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Ивайло Кръпов е собственик на малка семейна работилница в пловдивското село Кадиево. По думите му у нас няма занаятчии, които да могат да достигнат средната класа.

      „Занаятчията с 20-години трудов стаж трябва да е средна класа. Трябва по някакъв начин той да не си брои стотинките“, каза Ивайло Кръпов, собственик на дърводелска работилница в село Кадиево.

      Собствениците на малките цехове не могат да се възползват от услугите на банките за закупуване на нови машини и материали. Работата им е сезонна, а кредитите се погасяват ежемесечно. Затова се надяват на подкрепа от държавата, подобна на тази в земеделския и животновъдния сектор.

      „Ние ще оцелеем и без да ни подкрепят обаче едва мърдаме или ако мърдаме, се крием, правим всякакви неща, които са на ръба на редното. Ако държавата не се държи като мащеха, а ни подкрепя по някакъв начин, дори ей толкова малко, вместо да работим семейно ще имаме един-двама работници. Един човек да вземем при нас да работи, той няма да отиде на борсата. Ако го вземем при нас да работи, техникумът по дървообработнаве няма да има една паралелка, защото ще има търсене“, каза Ивайло Кръпов, собственик на дърводелска работилница в село Кадиево.

      От семейната работилница забелязват, че напоследък все повече българи се връщат към традициите и търсят оригиналното, бутиково производство.

      „Всеки има нещо индивидуално, уникално. Това е. В едно заводско серийно производство, например, един стол се произвежда за 7 минути, само за 7 минути. Докато при нас едно такова бутиково изделие ще бъде за 7 дни“, каза Запрянка Кръпова, собственик на дърводелска работилница в село Кадиево.

      Цените на ръчната изработка са по-високи, но и гарантират по-добро качество и по-дълго използване на мебелите, обясняват майсторите.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?