ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

На фокус: Проблемите на майките

Чете се за: 02:08 мин.
Избори 2017

В рамките на предаването продължаваме да ви разказваме за проблемите и очакванията на определени групи в нашето общество. Днес думата имат майките. Все повече жени се връщат на работа преди да изтече тяхното майчинство заради намаляването на средствата, които им отпуска държавата. Проблемът с недостатъчните места в яслите, взаимоотношенията с образователната и здравната система се нареждат в графата предизвикателства пред всяко семейство. Какво предлагат майките, за да стане борбата с демографската криза по-сериозна – вижте!

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Една африканска поговорка гласи - за да отгледаш дете, е нужно цяло село. У нас в това село влизат родители, баби, учители, лекари и още, и още. Освен физическа е нужна и финансова подкрепа. Държавата определя колко средства получава майката за двете години, през които се грижи за детето си. Въведохме в калкулатора за майчински средна заплата 1000 лева. Ако една жена се е осигурявала в пълния размер на този доход две години преди да излезе в майчинство, то 14 месеца ще получава между 600 и 800 лева, а след това сумата пада на 340 лева. Затова и толкова много майки се връщат на работа след първия рожден ден на своето дете. Маргарита не е от тях.

      "Заради сравнително ниската ми заплата нямам и голям стимул, защото разликата между това обезщетение за втората година и заплатата ми не е толкова голяма, че да имам стимул да се върна. Сигурно има жени, които вземат високи заплати и се връщат бързо", каза Маргарита Янкулова - майка.

      Сега пред Маргарита стои друг проблем - ще приемат ли детето й в ясла, където местата особено в София са по-малко отколкото желаещите.

      "Гледачките са по-скъпоплатени, отколкото е моята заплата, тоест излиза малко неразумно реално да плащам, за да ходя на работа. Чудя се какво да правя с баби, не знам просто. Чувала съм, че в чужбина има такива програми - субсидират да си вземеш гледачка. Ти плащаш процент от нейното възнаграждение, другото се поема от държавата", каза тя.

      Смята, че повече работодатели трябва да предоставят възможност за работа на половин ден или отвкъщи. Така жените ще имат мотивация да работят и да отглеждат деца. Екатерина пък смята, че държавата трябва да се бори сериозно с демографския проблем, който се задълбочава. Тя е отгледала детето си, сега се грижи и за внуче. Така родителите му ще могат да работят.

      "Да сме живи и здрави бабите да поемем, за да може те да осигуряват финансовата страна, защото лека полека всичко поскъпва ежедневно, а детските неща, особено качествените - качествените храни струват много повече", каза Екатерина Бенишева - баба.

      "Държавата не е виновна абсолютно на никой. Това са абсолютни оправдания на хората. Дете може да се гледа и с 200 и с 2 и с 20", каза Георги - баща.


      "Грижата, най-вече родителската грижа е на първостепенно значение. Каквото създадат родителите - това ще имат в къщата си. Ако инвестират в образование и възпитание, то ще имат едни добри деца", каза Любка Маринова - баба.

      За да порастне едно дете като успешен възрастен, има нужда не само от финансова сигурност, убедени са от Асоциация родители. И посочват двете най-важни системи за семейството - едната е образователната. Но говорят за образованието отвъд уроците и домашните.


      "За съжаление обаче образователната система не подкрепя семействата достатъчно в посока на това те да преодоляват естествените трудности на порастването, кризите, които съвсем нормално се случват на различни възрасти. Много често в нашите взаимоотношения ние задълбочаваме тези кризи вместо да умеем да минем през тях", каза Ева Борисова - Асоциация ,,Родители".

      Другата система, която трябва да гарантира спокойствие на родителите, е здравната. Когато детето ти е болно, цялото семейство е като болно, продължава Ева Борисова и посочва проблемите за решаване там.


      "Всъщност все по-малко общопрактикуващи лекари искат да записват деца. Абсурдно е държавата да прави социалната си политика на гърба на лекарите. Да децата са освободени от потребителска такса, но всъщност държавата не възстановява тези пари на лекарите и по този начин примерно един лекар загубва като приходи в практиката си между 1000 и 1200 лева на месец, което означава, че той не може да назначи сестра, не може да назначи помощник-лекар", каза Ева Борисова - Асоциация ,"Родители".

      А как и доколко ефективно се решават проблемите на българските майки - отговорът е след време, ще го даде демографската статистика.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?