Археолози търсят в средновековния град Мисионис край Търговище последни следи от съпротивата на Второто българско царство. Ръководителят на разкопките проф. Николай Овчаров съобщи на пресконференция, че имат обещаваща находка от предишни проучвания.
Това са 6 сребърни монети от времето на султан Мурад Първи, по чиято заповед през 1388 г. е предприет голям поход на османците срещу Търновска България.
Монетите са намерени в кесийка на кръста на убит по време на обсадата на Мисионис турски войник. Находка хвърля светлина върху вече известната голяма битка за града през пролетта на 1393 г. По това време османците предприемат решителен поход към столицата Търновград. На пътя им обаче се изпречва мощната крепост Мисионис.
Проф. Николай Овчаров: „В случая ние имаме точната датировка от 80-те години на 14 век. Става дума за една голяма обсада, за която свидетелстват опожаряванията и погребенията на защитниците на малка дълбочина. Тези монети са намерени до скелета на човек. Той е попаднал при обсадата под срутената стена и очевидно не са го намерили.”
Разкопките на Мисионис това лято са финансирани с 30 000 лв. от Община Търговище и от спонсори.