ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Пловдив отбелязва 75 години от спасяването на българските евреи

БНТ2-Пловдив от БНТ2-Пловдив Антоанета Чакандракова
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 01:22 мин.
У нас

Пловдив отбелязва 75 години от спасяването на българските евреи от депортацията в нацистки лагери. По традиция церемонията се проведе пред паметника на благодарността.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Приключи церемонията по отбелязване на годишнината. Всяка година тук на паметника на благодарността, който е единствен по рода си у нас, присъстващите полагат цветя в знак на признателност.

      На церемонията присъстваха посланика на Израел у нас Негово превъзходителство г-жа Ирит Лилиан, равини от целия Балкански полуостров, гости от страната и чужбина, пловдивския митрополит Николай и хора, преживели ужаса преди 75 години. Един от тях е доктор Хаим Пардо, който става свидетел на събитията. С него се срещнаха колегата Златин Бояджиев.


      Спирането на депортацията спасява от сигурна гибел близо 48 000 евреи, живеещи на територията на България. Сред тях е и семейството на доктор Хаим Пардо от Пловдив:

      д-р Хаим Пардо: По онова време на 10 март 43 година в два часа посред нощ дойдоха полиция вкъщи и взеха мен и майка ми, а баща ми по това време беше в някакъв трудов лагер.
      ;

      Извеждането от страната на хилядите хора било време на часове, но именно в тази утрин жителите на града взели нещата в свои ръце.

      д-р Хаим Пардо: В Пловдив просто въстанаха гилдията на шивачи обущари на съюза там на адвокати на лекари на търговци. Просто дойдоха с рискове и да ни подкрепят и да не ни пуснат така да се каже.
      ;

      Сред тях е и пловдивският митрополит Кирил, който категорично се противопоставя на депортацията:

      д-р Хаим Пардо: Той се качи на оградата и държа една много силна реч да успокои хората. Че той ако трябва, ще се хвърли под влака, но няма да пусне изселването на евреите. Това е такъв жест от страна на един духовен водач и аз смятам че това повлия на много религиозни българи да се опомнят.

      Д-р Хаим Пардо остава да живее и работи в България и до днес, защото това е традицията на семейството му, тук са близките му и се чуства добре сред приятелите си.

      д-р Хаим Пардо: Моят баща семейството му е дошло от 16 век тук в България, повече от 4 века. Аз ви казвам, аз се чувствам българин и всичките ми приятели са българи.

      Споменът за събитията и благодарността за спасението остават. Но лекарят, чието име означава милосърден живот напомня - за да не се повторят събитията от 1943 година трябва да възпитаваме всеки ден толерантността в себе си и децата си.

      ;

      Посланикът на Израел у нас Ириат Лилиан заяви в словото си пред хората, че държавата Израел е вечно благодарна на българския народ и духовниците, които по онова време са спасили хиляди евреи.

      След честването присъстващите ще посетят Бачковския манастир, където са погребани патриарх Кирил и екзарх Стефан.

      В Пловдив спасените евреи са над 800.

      Свързани статии:

      Тържествена церемония по повод 75 години от спасението на българските евреи
      Тържествена церемония по повод 75 години от спасението на българските евреи
      Днес е денят, в който се покланяме пред паметта на спасителите на...
      Чете се за: 01:01 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?