20 хиляди лева отпуска Община Девня, за да продължат проучванията на археолозите зад сградата на Музея на мозайките. Разкопките се подновяват след 7-годишно прекъсване. Ако има нови открития, работата ще продължи и през август. От Общината очакват допълнително финансиране от 20 хиляди лева от Министерството на културата.
Разкопките са в центъра на Девня, зад сградата на Музея на мозайките. Знае се, че тук е имало антична сграда.
Свилен Шитов - кмет на Община Девня: "Тук, където и да се заложат разкопки, винаги ще се натъкнем на нещо уникално."
Иван Сутев – директор на Музей на мозайките в Девня: "Характерното за тази сграда, освен че е съществувала паралелно със сградата с мозайки, е, че е доста стабило и дълбоко фундирана и с много хубав, скъп градеж опус микстум.”
Според археолозите, вероятността да направят нови открития е голяма. За древния Марцианопол се знае, че е основан през втори век от император Траян и е бил най-големият град в този регион.
Иван Сутев, директор на Музей на мозайките в Девня: "Най-вероятно животът е продължил до края 6-и век, когато античният град Марцианопол престанал да съществува. Населението на Марционопол е било предимно от малоазийски гърци, търговци и земеделци, също така римляни и местното тракийско население."
До момента са открити зидове на жилища от 6-и век и няколко монети. Археолозите се надяват да попаднат и на още антични мозайки, защото площта на античния Марцианопол е над 70 хектара.