ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Расте броят на абонатите, които искат да се отопляват с парно в Пловдив

Чете се за: 00:57 мин.
У нас

Расте броят на абонатите, които искат да използват парно в домовете си. Това отчитат от ЕВН-Топлофикация в Пловдив. В същото време обаче масово в новите жилищни сгради не се инсталира топлопреносна мрежа, което лишава хората от възможността да ползват екологична енергия. А от там се задълбочава и проблемът с мръсния въздух.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Пловдив е сред градовете в Европа с най-мръсен въздух. През последните две години градът отчита и бум на жилищното строителство. В огромната си част обаче новите блокове не разполагат с инсталация за централно топлоподаване и газификация.

      Петър Костадинов, отдел "Комуникации" в ЕВН – България: "Разходите за това не са големи. Не се оскъпяват имотите. По този начин клиентите наистина могат да ползват централно отопление. Трябва да има общо разбиране между сектора, строителния бизнес и Общината."

      От топлофикационното дружество ще предложат на Община Пловдив редица мерки, които да подкрепят борбата с мръсния въздух. Първата стъпка е да се направи цялостен анализ за това каква част от пловдивчани ползват твърди горива. Друга мярка е да се насърчи централното топлоподаване.

      Ангел Киров, ръководител на "ЕВН България Топлофикация": "Да бъдат изграждани вътрешни инсталации за всички новостроящи се сгради в райони, които са централно топлофицирани или газифицирани."

      84-годишният Георги Тошков е домоуправител на първия в страната блок, в който бе изградена новата хоризонтална инсталация.

      Георги Тошков, домоуправител на блок в Пловдив: "Има топломер, а не уред за отчитане на единици, т.е. отчита реално мегавати. Всеки момент можеш да го отвориш."

      Резултатите през първите два сезона в този блок показват, че разходът за енергия от сградна инсталация е средно два лева на имот за месец. Инвестицията в системата е по около 1000 лева на апартамент.

      Ангел Киров, ръководител на "ЕВН България Топлофикация": "Важното в случая е, че една голяма част от тези разходи могат да бъдат поети от програмата за саниране."

      Затова от дружеството предлагат проектите за енергийна ефективност да бъдат съгласувани, ако в тях е залегнело преобразуването на старите вертикални топлопреносни мрежи в новите хоризонтални.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?