Националното военноморско учение с международно участие "БРИЗ 2017" е вече в историята. Ето и равносметката от него.
21-ото военноморско учение "БРИЗ" продължи традицията от предишните издания да работи съвместно с държавни и местни организации.
Румен Радев, президент на Република България: Доволен съм от това, че се привличат все повече граждански институции и служби, които да отработват различни елементи на взаимодействие с Военноморските сили, а също така и оперативната съвместимост с нашите партньори.
контраадмирал Митко Петев, командир на Военноморските сили: За пореден път българските военни моряци показаха своя професионализъм. Доволен съм от това, което беше демонстрирано.
В учението бяха отработени действия за спасяване на бедстващи хора, противодействие на нелегален трафик на мигранти по море, отразяване на атаки на въздушен противник, атака на подводница от кораб с противоподводни бомби и артилерийска стрелба по въздушна цел.
контраадмирал Митко Петев, командир на Военноморските сили: Учението се характеризира като изключително полезно от военна гледна точка. Наред с това демонстрирахме способностите тези наши действия да бъдат интегрирани с нашите партньори и едва тогава можем да говорим за една истинска морска сигурност.
Една от основните цели на учението БРИЗ от създаването му до днес е да се сертифицират кораби на Военноморските сили. На това учение това беше фрегатата „Дръзки".
капитан първи ранг Ваньо Мусински, ръководител на процеса на сертификация във ВМС: Тази сертификация се осъществява по документ на НАТО, който се нарича „Маревал", който поставя критерии на силите за всички натовски кораби и след като корабът бъде сертифициран по тези критерии, той е готов за участие в мисии и операции.
На борда на фрегатата „Дръзки" за първи път като част от екипажа участва и най-младият потомствен офицер лейтенант Мирослав Велков.
лейтенант Мирослав Велков, фрегата „Дръзки": Очакванията ми бяха надскочени. Изненада ме начинът на структуриране, начинът на командване. Бях изненадан от мащаба - колко кораби в отделните групи маневрират и извършват съвместни действия.
Общо в учението участваха 20 бойни и спомагателни кораба и катера, една подводница, 4 самолета, 2 вертолета и над 1700 военнослужещи от военноморските сили на страните партньори, както и 83 души и 21 държавни организации и ведомства.