Месец преди началото на новия летен сезон неохраняемите плажове по Черноморието ни са рекордно много - цели 106. Сред тях са “Карадере”, “Иракли” и “Корал”, които са за природосъобразен туризъм. Областните управители на Варненска, Бургаска и Добричка област ще направят предложения на кои неохраняеми плажове да има спасители. Срокът за представянето им в Министерството на туризма е до края на април.
Неохраняемите плажове във Варненска област са 26. За 6 от тях тече процедура за отдаване под наем. Средствата за спасители на неохраняемите плажове идват от концесионните такси.
Тодор Йотов – областен управител на Варненска област: "Ограничените средства, с които разполага Областна администрация - Варна, ни позволяват за 3 месеца да поставим 2 спасителни поста. Това е плажът “Камчия-Север” и плажът на “Кабакум”.
Сезонът по Северното Черноморие е кратък, а концесионните такси и наемите са високи, затова липсват и кандидат-наематели. Областната администрация е поискала средства за постове на 6 неохраняеми плажа, с два повече от миналата година.
Детелина Николова - областен управител на Добричка област: „Дуранкулак Къмпинг Космос, Русалка - големият плаж, Шабленската тузла,къмпинг Добруджа."
Най-много – 60, са нестопанисваните плажове в Бургаска област. За 6 тръжните процедури не са приключили. Проблем е обжалването, като при плажа “Бургас - Север”.
Вълчо Чолаков – областен управител на Бургаска област: "Аз лично смятам, че в такива ситуации винаги трябва да се дава предварително изпълнение на административния акт."
Според направения анализ на 12 от неохраняемите плажове в областта трябва да има спасители, защото са сред най-посещаваните. За колко от тях обаче ще има пари не се знае.