ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ще проверяват фиктивни назначения в болниците

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:22 мин.
Още

Здравното министерство започва проверки в държавни и общински болници, заради съмнения за фиктивни назначения на персонал. Повод са твърденията на кмета на Белоградчик пред БНТ, че лекари си предоставяли дипломите на лечебни заведения и ходели в тях, само за да си вземат заплатата в края на месеца. А голяма част дори не знаели къде са болниците.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Според кмета на Белоградчик, заради изискванията в медицинските стандарти, се налагало болници да поддържат по-голям щат, отколкото им е нужен.

      Борис Николов - кмет на община Белоградчик: В нашите болници фигурират десетки фалшиви документи и дипломи, за да се покрива пътеката. На практика тези лекари не са на работа."

      От Районната здравна каса във Видин казаха за "По света и у нас", че при проверките в белоградчишката болница през миналата година не са открити нарушения. Сега в лечебното заведение ще има нова инспекция от здравното министерство.

      Кирил Ананиев - министър на здравеопазването: Навсякъде където имаме информация, че има такива нарушения, ние ще влезем и ще ги констатираме. В държавните болници, в които влязохме изненадващо, установихме, че персоналът, който трябва да бъде вътре - лекари, сестри и санитарки, не са на работното си място.

      Здравният министър каза, че част от стандартите са остарели и ще бъдат променени. А министерството е в готовност да помогне на общините да преструктурират лечебните заведения в тежко финансово състояние. Болницата в Омуртаг е на ръба на оцеляването. От 2012 до момента е с дългове за над 700 000 лева.

      Д-р Христо Желев, и.д. управител на МБАЛ - Омуртаг: Ние сме готови и утре да фалираме с 0 задължения, поради големия обем изискания на касата, Изискванията са като към елитни болници.

      В болницата идват пациенти и от други общини. Притесняват се, че ако бъде закрита, трябва да пътуват повече.

      Мария Захариева, пациент: В големите болници също е трагедия и не мога да си представя, че тук няма да има болница.
      Д-р Любомир Христов, кардиолог и началник „Вътрешно отделение": 6000 пациенти през годината минават през болницата. Къде ще отидат тези пациенти?

      От Сдружението на общинските болници обявиха, че излизат на едночасов протест на 15-ти януари.

      д-р Неделчо Тотев - председател на Националното сдружение на общинските болници: Да се осигури целевата субсидия, която повече от 2-3 месеца настояваме, в размер на 30 милиона, за да се стабилизира и подпомогне общинското здравеопазване.
      д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС: Ако не сте подпомогнат по един или по друг начин просто ще рухнат.

      Според здравния министър сумата, с която може да се подкрепят общинските болници е 6 милиона лева, но при едно условие.

      Кирил Ананиев - министър на здравеопазването: Мисля, че ще може да ги подпомогнем с тази сума, в контекста на преструктурирането на самите болници обаче.

      Днес стана ясно, че Съветът на директорите на Ловешката болница е подал оставка. Председателят му Даниела Коларова обясни, че напуска заради липсата на приемственост в стратегията за спасяване на болницата между старото и новото ръководство на здравното министерство.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?