От есента студентите в Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще могат да се обучават по изцяло новата бакалавърска програма на Богословския факултет "Религията в Европа". Специалността ще дава познания на студентите по трите основни религии - Християнство, Юдаизъм и Ислям.
Събитията, свързани със засиления миграционен процес в рамките на Европейския съюз провокират необходимостта от специалност, която да дава знания за основните религии на континента ни, каквато до този момент нямаше.
Доц. д-р. Клара Тонева - преподавател в Богословския факултет: "Основния ни мотив е да даваме знания за религията, за да можем да използваме знанието като превенция срещу страха, агресията и всяка възможност за злоупотреба с религията."
Новата специалност ще дава познания за трите основни религии, като акцентът ще бъде върху християнството. Във връзка с коментарите на хора и различните публикации в интернет пространството относно това, че в Софийския университет ще се изучават други религии доц. Тонева заяви:
Доц. д-р. Клара Тонева - преподавател в Богословския факултет: "Аз лично не бих се ангажирала да участвам, ако по някакъв начин дори минимален начин усещах такава опасност обратно смятам, че това е една прекрасна възможност ние да подготвим специалистите по други религии."
Според преподавателите от Богословския факултет именно разпознаването на религиозната идентичност и уменията за влизане в мирен диалог между хората с различна религия е от огромно значение за сигурността и стабилността на всяко едно модерно общество.