Центърът по приложен поведенчески анализ за деца с аутизъм в столичния квартал „Горубляне“ може да затвори врати. Причината - рязкото намаляване на дарения, с които центърът се издържа до момента. Надеждата на създателката му Владислава Цолова е намирането на нови спонсори, докато дейността на центъра започне да се финансира от държавата.
This is a modal window.
Децата, които посещават центъра, вече изговарят звуци и стават по-контактни. Това се случва и с малката Йоана, с която терапевтите работят от откриването му.
Диана Симеонова, майка на дете с аутизъм: "Притеснено ми е, защото мислех да увелича часовете заради добрата промяна, а сега трябва да ги спрем и няма такъв аналог, който да предлага тази терапия."
Центърът е основан преди 8 месеца от Владислава Цолова, която също е майка на дете с аутизъм. Страшната диагноза тя научава преди 11 години, когато приложният поведенчески анализ не е познат у нас. Заради добрите резултати, до които води в лечението, Владислава решава да го въведе в България. Днес обаче центърът е застрашен от закриване.
Владислава Цолова, Сдружение "Аутизъм днес": "Съществуваме само с дарителски средства. Но понеже сме извън предела на силите си, на възможностите на дарителите си се обръщаме към обществото."
Дневният център се посещава от 20 деца. В листата на чакащите има още 25. Родителите плащат по 20 лева на час, а реалната стойност на услугата е 80 евро. Разликата се покрива от дарения, които трябва да са не по-малко от 6000 лева на месец, за да продължи да работи.