От днес в ЕС влизат в сила нови правила за работата на Шенгенската информационна система, които задължават държавите членки да споделят повече информация в случаи на тероризъм, организирана престъпност, незаконна миграция или престъпления срещу деца. Целта е обменът на информация между държавите членки да стане по-ефективен. България също има достъп до системата. Още от кореспондента ни в Брюксел Десислава Апостолова.
Шенгенската информационна система е най-широко използваната система за обмен на информация в областта на защитата на границите и сигурността в Европа. Миналата година държавите членки са извършили над 5 милиарда проверки в системата.
Правилата, които от днес влизат в сила, изискват от държавите задължително да подават към системата данните за всички случаи, свързани с тероризъм. До края на 2019 г. ще бъде въведено и задължението държавите да съобщават на Европол, когато системата е засякла терористи.
Държавите ще могат използват по-ефективно данни като портретни снимки и отпечатъци за установяването на самоличността на лицата, влизащи в Шенгенското пространство. Ще се засили и обменът на информация за откраднати или фалшифицирани стоки и документи.
Новите изисквания ще подобрят прилагането на решенията за връщане а незаконно пребиваващи граждани на трети държави. Системата ще гарантира по-добра защита на децата, като от властите ще се изисква да подават сигнали не само за изчезнали деца, а и превантивни сигнали за деца, които са изложени на риск от отвличане.