Бившата №1 в света беше толкова разочарована от представянето си, че напусна корта без да присъства на прощалната церемония, която беше организирана в нейна чест.
На 11-ти февруари през 1994 г. Мартина Навратилова игра в Чикаго, турнир който беше спечелила 12 пъти, като част от прощалното си турне.
Какво се случи на този ден?
На този ден, 11 февруари 1994 г., при последното си участие на Chicago Open, турнир, който преди това беше спечелила 12 пъти, Мартина Навратилова беше победена с 4:6, 3:6 на четвъртфиналите от българката Магдалена Малеева. Бившата №1 в света беше толкова разочарована от представянето си, че напусна корта без да присъства на прощалната церемония, която беше организирана в нейна чест.
Играчите: Мартина Навратилова и Магдалена Малеева
Мартина Навратилова: 18-кратен победител в турнири от Големия шлем на единично, определяната за Най-великата тенисистка за всички времена
Мартина Навратилова, родена през 1956 г., беше, според Били Джийн Кинг, „най-великата тенисистка на единично, двойки и смесени двойки, живяла някога“. От началото на Откритата ера в тениса (1968 г.), няма друг човек, мъж или жена, който да спечелил повече турнири от нея – 167 на единично, 177 на двойки. С общ брой победи 2189.
Левичарката играеше успешно сервис-воле като малцина преди нея. Една от нейните най-големи опонентки Крис Евърт споделя за нея, че е извела физическия компонент в играта до непознати висоти, включвайки бягане и баскетбол в подготовката си.
Навратилова спечели общо 18 трофея от Големия шлем на единично, сред които рекордните 9 титли от Уимбълдън, 6 от които спечели последователно в периода 1982/87.
До 1994 г. тя вече беше спечелила 31 титли от Големия шлем на двойки и 7 на смесени двойки. Единствено ѝ липсваше трофеят от Australian Open на смесени двойки, за да оформи кариерен Голям шлем на единично, двойки и смесени двойки.
Тя държи и рекорда от 6 последователни титли от Големия шлем, който постигна в периода Уимбълдън 1983 – US Open 1984 г. (по това време Australian Open се провежда през декември). Остана на върха на ранглистата 332 седмици, рекорд за онези времена. През февруари 1994 г. тя все още е №3 в класацията.
Магдалена Малеева, най-младата от сестрите Малееви от България
Магдалена Малеева, родена през 1975 г., беше най-младата от невероятното семейство Малееви от България, като заедно с двете си сестри беше част от Топ 10 на света: Мануела (с най-висок ранкинг №3) и Катерина (№6). Магдалена направи големия си пробив в Тура през 1992 г., когато спечели първата си титла в Сан Марино (победи на финала Федерика Бонсиньори със 7:6, 6:4), след което достигна до четвъртфиналите на US Open (отстъпи пред сестра си Мануела с 2:6, 3:6 и отказване). През 1993 г. достигна до осминафиналите на всички турнири от Големия шлем, с изключение на Уимбълдън, а през февруари 1994 г. беше №13 в света.
Мястото: UIC Pavilion, Чикаго
Chicago Virginia Slims Open е създаден през 1971 г. и се провеждаше на килим в зала. Навратилова държеше рекорда за най-много титли в турнира – 12.
Фактите: Малеева победи Навратилова в последователни сетове
Участието на Мартина Навратилова в турнира в Чикаго през 1994 г. беше специално, защото американката вече беше обявила, че това ще бъде последният сезон в кариерата ѝ. А надпреварата в Чикаго беше една от любимите ѝ: спечели я 12 пъти, повече от всеки друг в света. И макар да беше близо до отказването си, 37-годишната Навратилова все още беше №3 в света и искаше да приключи в турнира със стил.
Навратилова беше пропуснала Australian Open, но в първия си турнир за сезона в Токио достигна до финала, където отстъпи пред №1 в света Щефи Граф с 2:6, 4:6.
„Трябва да кажа, че тази година ще бъде взривоопасна. Основната ми цел е да се забавлявам и ще го покажа на корта“, коментира Навратилова пред The Chicago Tribune, но дълбоко в себе си таеше сериозни очаквания.
„Най-добрият начин да се сбогувам ще бъде да спечеля всеки един турнир, в който участвам, но предполагам ще спечеля няколко турнира, може би Шлема…“, добави Навратилова.
На четвъртфиналите в Чикаго тя се изправи срещу най-малката от сестрите Малееви – Магдалена, която беше едва на 18 години. Българката беше победила бившата №1 в света на US Open 1992 (6:4, 0:6, 6:3), но в останалите им четири срещу Навратилова се наложи. Този път обаче Малеева се представи солидно, докато 9-кратната победителка от Уимбълдън игра далеч от стандартите си. Малеева спечели с 6:4, 6:3.
Навратилова, обезумяла от тази неочаквана загуба в турнир, който е толкова близо до сърцето ѝ, отказа да присъства на организираната за нея церемония.
„Бях ОК когато загубих двубоя. Но, когато напусках корта чух някой да казва: „Благодаря ти, Мартина“. Това просто… В първия сет вероятно не бях на максимума си, но във втория опитах всичко“, коментира Навратилова.
„Ако този турнир е някаква индикация, ще плача след всеки двубой, в който играя“, добави още легендарната тенисистка.
Какво следва за нея? Още един финал на Уимбълдън и завръщане на двойки
Кулминацията на последния сезон на Навратилова дойде няколко месеца по-късно на Уимбълдън, където тя достигна до финала, но там отстъпи на Кончита Мартинес с 4:6, 6:4, 3:6. Този път тя не побърза да напусне корта и заслужи овациите на публиката, която оцени подобаващо 9-те спечелени титли в турнира.
През 2000 г. Навратилова се завръща в Тура, участвайки основно на двойки. През 2003 г., заедно с Леандер Пес, печели единствената липсваща във витрината ѝ титла на смесени двойки – Australian Open, ставайки най-възрастната шампионка в Шлема на 46 г.
През 2004 г. тя получи противоречив „уайлд кард“ за основната схема на Уимбълдън на единично. На 47 г. тогава, Навратилова победи с 6:0, 6:2 в първия кръг световната №102 Каталина Кастано, след което загуби във втория кръг от Хисела Дулко, която по онова време беше №59 в света.
През 2006 г., няколко седмици преди 50-ия си рожден ден, спечели титлата на смесени двойки на US Open заедно с Боб Браян, приключвайки кариерата си по триумфален начин.
Магдалена Малеева се изкачи до №4 в света през януари 1996 г., след като спечели 3 титли през 1995 г., нейният най-добър сезон в Тура. След края на кариерата си остана близо до тениса, като също така работи за повишаване на обществената осведоменост относно проблемите на околната среда.