НОВИНИ

Бори ли българската БЦЖ ваксина COVID-19?

бори българската бцж ваксина covid
Снимка: БГНЕС
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
18:52, 28.05.2020
6901
Чете се за: 01:39 мин.
Още

В разгара на световната битка срещу COVID-19 учените проучват дали съществуваща от век ваксина срещу туберкулоза може да предложи адекватна защита срещу новия коронавирус.

България - един от водещите световни производители на ваксината - възлага надежда на нови пазари за многомилионните дози, които произвежда всяка година, твърди в своя публикация Агенция "Франс прес".

Bacillus Calmette-Guerin, или БЦЖ, е разработена от двама френски изследователи – микробиологът Албер Калмет и ветеринарния лекар Камил Герин, през 1921 г. като ваксина срещу туберкулоза - белодробно заболяване, което според Световната здравна организация е най-големият инфекциозен убиец и причина за 1,5 млн. смъртни случая в световен мащаб всяка година.

В трескавото търсене на лечение срещу COVID-19 се провеждат клинични изпитания - в Австралия, Южна Африка, Европа и Съединените щати - за проучване на хипотезата, че БЦЖ може да осигури допълнителна защита срещу новия коронавирус.

От своя страна СЗО заяви миналия месец, че няма доказателства, че БЦЖ предпазва хората от заразяване с COVID-19.

Въпреки това, пише в публикацията си АФП, българските учени предполагат, че високата скорост на ваксинация с БЦЖ на Балканите - както и ранно блокиране – са им помогнали да избегнат най-лошото от пандемията.

"БЦЖ генерира мощна имуностимулация. И докато чакаме конкретно лечение или ваксина срещу новия коронавирус, трябва да заложим на имунитета", цитира АФП професора по имунология Богдан Петрунов в изказване пред БНТ.

Агенцията обръща внимание и на думите на неонатолога Валентина Гергинова, която заявява, че тези, които са имали ваксината, са се заразили с "по-леки форми на други бактериални и вирусни инфекции" и че това може да бъде от полза и за изложените на новия коронавирус. Гергинова третира с БЦЖ новородени повече от 30 години в софийска болница.

"Докато в момента БЦЖ е под прицел на много страни за противоречивата й ефективност, България настоява за задължителна ваксинация на всички новородени", допълва АФП.

Балканската страна е основен производител на ваксината, изнасяйки я в 140 страни, като държавната компания "Bul Bio" е една от 22-те фармацевтични фирми в световен мащаб, която я произвежда, и е само една от трите в Европейския съюз.

Благоприятни ефекти

"От много години знаем, че БЦЖ има някои благоприятни ефекти", казва за АФП Камил Лохт, ръководител на научните изследвания в Националния институт за здраве и медицински изследвания (Инсерм) в северния френски град Лил.

Според АФП, правителството на България се надява, че "най-бедната страна в ЕС може да се възползва от водещата си позиция като основен производител на БЦЖ".

Опитът на страната с БЦЖ датира от дълго време. Сред няколко различни разработени версии на ваксината, една е тествана в България още през 1926 г. А мащабното производство на БЦЖ започва през 1949 г. в държавна лаборатория, предшественик на "Bul Bio".

През 1951 г. страната направи ваксинацията с БЦЖ задължителна за новородени, като намали до една десета броя на случаите на туберкулоза за 30 години, заключава агенцията.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Пранди пак ще води волейболните национали. За трети път
Пранди пак ще води волейболните национали. За трети път
29 държави признават изтекли български лични документи, други 14 - с условия
29 държави признават изтекли български лични документи, други 14 - с условия