НОВИНИ

Боряна Димитрова: Не може да се очаква стабилно правителство, ще бъде мъчително управление

bnt avatar logo
от БНТ
08:03, 07.07.2022
Чете се за: 04:40 мин.
Политика
Слушай новината

В проучването на "Алфа Рисърч" има една голяма новина, три по-малки и един извод. Това каза в студиото на "Денят започва" социологът Боряна Димитрова.

Голямата новина е, че България отново живее в силно отслабена, разклатена партийна система. В нея има три партии с относително стабилни електорални корпуси, които могат да бъдат представени парламентарно - ГЕРБ, ДПС и с лека условност БСП. Останалата част от партиите са изключително флуидни, пулсиращи. В един момент могат да се свият, в друг - хората да се мобилизират и да ги подкрепят, но няма гаранция за тяхната устойчивост.

По-малките новини очертават моментната картина. Мобилизация на "Продължаваме промяната" преди свалянето на Никола Минчев. Негативни реакции предизвика и оттеглянето на министрите на ИТН. Става въпрос за избиратели, които са много емоционални и когато става дума за застрашеност на техните избраници, те бързо се мобилизират, каза Димитрова. В столицата и големите областни центрове е увеличена подкрепата за ПП.

Има също укротяване на възхода на "Възраждане". От една страна БСП стабилизира позициите - умело лавира между участие в управлението и непрекъснати червени линии. Лявото русофилско пространство - "Възраждане", БСП и заявката за партия на Стефан Янев делят сходен електорат и "Възраждане" спира възхода си. Но при тях във всеки един момент може да има преливане на избиратели от една към друга партия.

Според Димитрова "Български възход" черпи избиратели повече от "Възраждане".

БСП черпи и от "Възраждане" и от негласуващи, както и от ВМРО, "Атака".

Третият момент е продължаващият път надолу на ИТН. При избори сега те остават под чертата с 3.3%.

Димитрова заяви, че както и в други страни в Европа, вероятно ще живеем с няколко по-твърди избирателни групи, които ще се ориентират към основни партии и изключително голяма мобилност на избиратели, които търсят своите партии. Припомни, че рейтингът на Слави Трифонов е бил над 30%, сега е спаднал на 8 - 9%. Има много избиратели, които се ориентират по лидерите и моментна и по политическата ситуация. Спадът при ИТН е започнал от скандалите и преминаване на добрия тон.

Социологът отчете и друга тенденция - симпатизантите на управляващото мнозинство през март-април са били разочаровани, че заявката за кардинални промени на ПП е твърде слабо изпълнена, но в момента, в който се оказа, че е застрашено управляващото мнозинство са се мобилизирали. Видяхме вълна срещу изтеглянето на министрите на ИТН и свалянето на Никола Минчев.

Управляващите владеят по-успешно площадите и протестната енергия. Не е ясно в тази битка как ще се структурират политическите процеси в следващите месеци, каза Димитрова.

Според нея не може да се очаква стабилно правителство. Не може да се направи устойчиво политическо управление с 5 - 6 - 7 партньори. Това ще бъде едно мъчително управление. Всяка сутрин ще се следи дали има кворум при започване на заседанията в НС, а има депутати, които може да са болни или в командировка. Като политическа отговорност предстоят доста важни решения, и когато няма, това отслабва всички позиции, напомни Димитрова.

Има и въпросителна как ще се очертае ролята на президента при служебно правителство - дали ще има достатъчно подкрепа и доверие или ще кумулираа политическите страсти.

Вижте целия разговор във видеото

Гледайте още теми от "Денят започва"

Свалете приложението BNT News за Android или iOS и научавайте новините първи!


Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Назон обяви, че няма търпение да започне да бележи за ЦСКА
Назон обяви, че няма търпение да започне да бележи за ЦСКА
След тежката катастрофа в София: Как да спрем безнаказаността на пътя?
След тежката катастрофа в София: Как да спрем безнаказаността на пътя?