ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Червен код за опасно високо ниво на река Дунав край Будапеща

Чете се за: 02:37 мин.
По света

Европейската комисия взе решение за отпускане на 10 милиарда евро за засегнатите от наводненията страни

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: АП/БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Червеният код за опасно високо ниво на река Дунав край унгарската столица остава в сила. Очакванията водата край Будапеща да се покачи над осем и половина метра до момента не се оправдават. Опасността от големи наводнения в района, обаче, не е отминала.

      Нито туристите, нито местните хора са очаквали Дунав да се покачи толкова много по това време на годината. Обикновено това се случва в началото на пролетта, при обилно топене на снеговете. И обикновено нивото на реката край Будапеща достига около 3 метра.

      "Валежите са навсякъде, засегнаха и Германия и това, предполагам, е заради климатичните промени. Обикновено нямаме толкова дъжд и такова покачване на водите през лятото. Но какво можем да направим срещу това?", пита риторично Шолтан Наги, жител на Букурещ.

      Снимка: ЕПА/БГНЕС

      Днешните стойности на водния стълб варираха между 8 метра и 20 и 8 метра и 30 сантиметра. Максималният червен код за опасност от големи наводнения в района се обявява при нива над осем метра. Ниските части на Будапеща са под вода от няколко дни. Властите вече взеха мерки за укрепване на крайбрежните зони. Затворен е остров Маргит - зоната за отдих със зелени площи, хотели и ресторанти.

      "Мисля, че е ужасно за хората, които живеят в града. Според мен за тях ще има икономически последствия, не само защото корабите не могат да плават, а и заради щетите, които наводненията нанасят", смята Мерете Нилсен, туристка от Дания.

      Северно от Будапеща река Дунав заля селскостопански земи, като почти унищожи реколтата от зеленчуци. Европейската комисия взе решение за отпускане на 10 милиарда евро за засегнатите от наводненията страни. Стихията в Централна Европа е с рекордни мащаби за последните две десетилетия. Тя отне живота на най-малко 24 души и причини големи щети от Полша до Румъния: разруши мостове, потопи автомобили и заля населени места с кал и отломки.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?