НОВИНИ

Чумата по овцете: Пробите от Велинград, изпратени в Монпелие, са положителни за заразата

В сряда сутрин се очакват експерти от Европейската комисия, които ще дойдат у нас за да проверят случая на чума при животните във Велинград

Зоя Велинова
от Зоя Велинова
14:47, 16.12.2024
5576
Чете се за: 06:22 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Резултатите от лабораторията от Монпелие напълно потвърждават изнесеното от българската акредитирана лаборатория, че в стадата от Велинград има наличие на чума. Както и това, че в кръвта им е имало антитела, което показва, че животните са преболедували от тази болест. Това съобщиха на брифинг от Българската агенция по безопасност на храните.

"Имаме вече протокол от Монпелие - те потвърждават резултатите от нашата лаборатория, тоест наличен е вирусът на чума по дребните преживни животни, налични са и антителата", казаха от БАБХ.

В сряда сутрин се очакват експерти от Европейската комисия, които ще дойдат у нас за да проверят случая на чума при животните във Велинград. Засега остава забрана за движение на животни в област Пазарджик. Никой от БАБХ не говори за евтаназия на животните. Първо ще се изчакат експертите от Европейската комисия и тогава допълнително ще се решава какви още мерки ще се предприемат.

От институцията коментираха, че по темата изключително много се спекулира през последните седмици.

"Като страна - членка на ЕС, България е длъжна да спазва европейското законодателство. Чумата по дребните животни - това е заболяване, което е особено опасно и трябва да бъдат взети мерки за неговото ликвидиране. Описани са строго стъпките, които трябва да се изпълняват - съмнения, действия при съмнения, потвърждаване, обявяване на заболяването и предприемане на мерки за ликвидирането му. Целият този алгоритъм в случая е спазен стъпка по стъпка", подчерта д-р Борисов Борисов, директор на Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" към БАБХ.

Ветеринарни лекари разказаха хронологията на дейността им в стопанствата във Велинград.

"Бях потърсен от стопаните около 1 седмица преди да отида. Те ми звъняха на 5 ноември понеже имали проблеми. Аз имах ангажименти и на 9 ноември те отново ме потърсиха, бяха доста притеснени. Отидох на 10 ноември следобед във Велинград. Какво видях там? В България ме познават доста фермери и ме търсят, когато имат проблеми. Посрещнаха ме с две овце, които бяха умрели, имаше два трупа, имаше още един или два трупа на овце от предишния ден. Започнахме с аутопсия, установи се, че имат тежка форма на кучешка тения, плюс бронхопневмония и възпаление на червата. На 9 ноември съпругата на един от собствениците - Виолета ми беше изпратила снимки и клипчета на болни овце. Аз не съм правил снимки, за което съжалявам. Не са били 20 - 30 трупа, но все пак имаше умрели животни. Болни агнета на практика е имало, трупове на болни агнета не е имало. Моят съвет беше да се обърнат към ветеринарен лекар, който има юридическа обвързаност към фермата", обясни д-р Красимир Колев - ветеринарен лекар от град Пловдив.

На 11 ноември на място отива и д-р Александър Кехайов - лекуващ ветеринарен лекар на фермата.

"Имаше омърлушени агнета, но не констатирах зараза. От 11 до 20 ноември съм се чувал почти всеки ден с хората и казаха, че проблемът е решен. На 20 ноември обаче имаше две умрели агнета, аутопсията показа уголемен черен дроб и уголемена жлъчка. Получих обаждане от д-р Маруцов - получил снимки от стопаните, които го навеждат на мисълта за чума по животните. При най-малко съмнение аз уведомявам отговорните лекари и ни пратиха да вземат първите кръвни проби, за да се пратят в лабораторията", обясни д-р Кехайов.

"На 20 ноември в 15.00 часа се подава сигнал от регистрирания ветеринарен лекар до официалния ветеринарен лекар д-р Семерджиев, той уведомява БАБХ - Пазарджик и сигналът пристига при нас в централно управление. Същият ден са взети първите 20 проби от стадата на Георги Илиев и Виолета, защото там има пет стада. Тези всички пет стада са една епизоотична единица, защото се гледат заедно. Самият процес на вземане на пробите е направен с еднократни за употреба игли и консумативи. Пробите са изследвани в Националната референтна лаборатория, излизат положителни. Взети са от 20 животни - 40 проби. На 21 ноември се взимат още проби от 25 животни - 50 проби от стадата на Георги, Димитър и Роза. На 22 ноември взимаме 20 допълнителни проби по друг метод за изследване на антитела - те са положителни, значи вирусът е минал през тези стада. На 25 ноември се обобщават тези резултати и се издава заповедта за обявяване на заболяването. На 26 ноември има среща във Велинград със собствениците на животните, която се ръководи от министъра на земеделието д-р Георги Тахов. Той подчерта, че решението за повторни проби е негово и каза, че това е прецедент в държавата. На 27 ноември вземаме допълнителни проби от 105 животни - още 315 проби. Пробите тръгват от Велинград с ескорт", подчерта д-р Валентин Атанасов - зам. изп. директор на БАБХ.

Експертите подчертаха, че никой не търси отговорност на стопаните, а основното им задължение е да осигурят благополучие на животните. Те подчертаха, че абсолютно е забранено да правят самолечение и то с ваксини.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Tragedy in Blagoevgrad - boy and girl found dead
Tragedy in Blagoevgrad - boy and girl found dead
Президентът дава време за разговори, връчва мандата след Нова година
Президентът дава време за разговори, връчва мандата след Нова година