Централната избирателна комисия изпрати на Конституционния съд данните, получени от "Информационно обслужване" във връзка с делото за оспорване на законността на изборите за 51-вото Народно събрание. 2204 секции или една шеста от всички в България бяха проверени.
Информационно обслужване спази срока, който от ЦИК им поставиха, и изпрати преизчислените резултати от изборите. ЦИК се събра и реши да ги изпрати на Конститционния съд. Но не всички в комисията бяха съгласни с проекта на решение. Причината: изчезналите бюлетини от седем секции, които се виждат на видеонаблюдението. Но резултатът беше отчетен като нула след повторното броене.
"Считам че се предоставят некоректни данни и то не по вина на ЦИК или "Информационно обслужване". От тия 2204 предадени или проверявани секции в 1000 не бяха намерени в чувалите бюлетини - било от хартиено, било от машинно гласуване, пак ли щяхме да приемем нули за 1000? Ами това щеше да доведе до съвсем различни резултати, които щяхме да изпратим на КС. Водим и до промяна на пресоналния състав на НС в другото предложение, което е неразделна част към решението", коментира Георги Баханов- член на ЦИК.
"Масива от числата, които сме получили са получени, сме получили по два различни начина. Това ме притеснява", каза Димитър Димитров - член на ЦИК.
За да има нули - има причина - заяви експертът по конституционно право Пламен Киров. И допълни: ЦИК определят правилата, по които се съхраняват книжата от изборите.
"Добре, че не беше извършена проверка на по-голям брой секции, защото щяха да излязат други секции, в които няма бюлетини в чувалите. Защо КС приема, че трябва да бъде отразено в числовите данни след проверката нула гласа? Кой е първичният документ, от който се съди каква е волята на избирателите? Протоколът на СИК или бюлетините, които са носители на волята на всеки един избирател, който е упражнил основното си политическо право? Бюлетините".
Ще настъпи ли промяна в конфигурацията в парламента - крайното решение ще бъде на Конституционния съд.