ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

КС да направи публични всички документи по оспорването на изборите, гласува парламентът

Чете се за: 06:32 мин.
У нас
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Със 128 гласа "за" парламентът прие декларацията, с която призовава членовете на Конституционния съд да даде публичност на всички документи, свързани с конституционното дело по оспорването на последните парламентарни избори.

Декларацията беше внесена часове след вчерашното изслушване на ръководството на ЦИК и шефа на "Информационно обслужване" по скандала. Като вносител се беше подписала единствено председателят на НС Наталия Киселова.

Текстът на декларацията подчертава, че от изслушването е станало ясно, че до вещите лица не са стигнали всички бюлетини от секциите, които са преброявани повторно; че са предадени празни чували; че не са зачетени гласовете на поне 780 български граждани.

В залата избухна скандал, след като Наталия Киселова прочете съдържанието на декларацията, без да даде възможност на депутатите да се запознаят с нея.

"Някой не си върши работата умишлено и това е очевидно. Най-големият дефицит в работата на Конституционния съд е, че засекрети работата си, липсва прозрачност. До момента той трябваше да се произнесе дали са касирани изборите изцяло или частично. Ситуацията е без аналог и е изключително опасна. На прага сме на огромна институционална нестабилност, която постава под въпрос устоите на държавността. Призоваваме членовете на КС да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата , която е в ход и в същото време да извършат допълнителни фактически правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната вола на българските граждани, изразена по време на изборите на 51-во НС .

По време на дебатите от ПП-ДБ и ДПС-ДПС се обявиха против.

"На места, за съжаление, декларацията звучи като дописка в медия на г-н Пеевски. Стилистично изключително неиздържана. Вдигането на толкова много шум по едни въпрос, който може да бъде решен именно с междуинституционален диалог, слага темата толкова централно, намесата на прокуратурата добави към това нещо и ние сега на практика казваме на българските граждани - тук има нещо много нередно", коментира Божидар Божнов - ПП-ДБ.

Не е нужно да си юрист, за да разбереш че Народното събрание не може да дава указания на Конституционния съд, заяви Ремзи Осман от ДПС-ДПС.

"Народното събрание прокуратура ли е? Разследващ орган ли е? НС трибунал ли е да дава указания на КС. КС всички знаем, че е независим орган".

Според "Възраждане" декларацията е безсмислена, но въпреки това предложиха своя редакция на някои текстове.

"Тази декларация, така, както е оформена като съдържание, ми се струва, че слагаме каруцата пред коня. Някак си правим изводи за информация, с която не разполагаме, а съобщаваме като факти. Преди изслушването на вещите лица, преди произнасянето на КС, ние вече се произнасяме за определени факти. Дали до вещите лица са стигнали всички бюлетини от секциите, дали сами им били предадени чували, които са съдържали, респективно не са съдържали бюлетини", попита Цвета Рангелова.

По време на дебата от управляващото мнозинство единствено левицата защити проектодекларацията, но не спести и критики към замесените в скандала институции.

"В този казус невинни няма . Нека да бъдем ясни и да го кажем. Този пинг-понг, който спретнаха всички институции, които бяха замесени в казуса, поражда недоверието, за което и вчера стана въпрос - във възможността на българската държава да организира честни, прозрачни и проследими като резултати избори", каза Андрей Вълчев - БСП-ОЛ.

Подкрепа дадоха и от "ДПС - Ново начало".

"Вчера ги призовах за обединение и декларация че това е недопустимо.Тук обединение няма. Нека да видим какво ще стане с декларацията. Това е абсурдно. В момента КС е правилно да изчака, да потърси бюлетините, да преизчислят тогава нормално ЦИК и "Информационно обслужване" и да видим дали влиза "Величие". Ако днес се избърза и бъде вкарано "Величие" през задния вход, значи някой извършва престъпление, което когато дадем на власт, ще го разкрием. Бъдете убедени", заяви Делян Пеевски.

А Бойко Борисов попита кой има нужда от подобен скандал.

"То такъв хаос настана, че не знам вече и кой е прав, а и нищо прозрачно ни виждам в тази работа. Преди 5 месеца ви казах - или да касираме изборите и веднага да отиваме на нови, или да се произнасят по най-бързия начин и да не полагаме усилия да правим правителство. Сега, 5 месеца след изборите, в момента, в който видяха, че имаме конвергентен доклад, когато ЕК и всички казаха, че имаме дата - 1 юни за еврозоната, същото дежавю, както казват някои, се получава. Почват да се разхождат по къщите на хората, тревожат цели квартали по нощите. Просташка работа. Какво е редно, какво е редното, питам - кое е редно? Да ходиш по нощите в 10 часа да не спят кварталите? Това ли е политика?"

Със 128 гласа "за" - на ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, БСП-ОЛ и ИТН парламентът прие декларацията. Против гласуваха от ПП-ДБ, ДПС-ДПС, а от МЕЧ се въздържаха. Само един депутат от "Възраждане" участва в гласуването.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?