ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Дрон предизвика проблеми във въздушния трафик на летище София, издирват собственика му

Чете се за: 04:40 мин.
У нас
Снимка: БТА
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Дрон за кратко затвори небето над столичното летище и обърка полетите на шест самолета. Инцидентът е от късните часове на вчерашния ден. Три самолета се наложило да кръжат на разстояние, докато бъде осигурено безопасното им кацане.

Собственикът на дрона все още не е известен. Инцидентът повдигна въпроси, както за контрола на безпилотните летателни средства, така и за ограниченията за полети на дронове в близост до летища.

21.15 часа на 7 февруари. Ръководителят на полети в контролната кула на летище София забелязва, че дрон от района на квартал "Христо Ботев" приближава към западната част на пистата за излитане и кацане. Безпилотният апарат пресича трасето, по което наближават три самолета.

"Колегите в една такава ситуация са осигурили абсолютно безопасни траектории на полетите на засегнатите въздухоплавателни средства от събитието от снощи", обясни Николай Соколов, директор "Сигурност" в РВД.

Трите кацащи самолета са отклонени да летят на безопасна височина над столицата.

"Където те трябва да изчакат на безопасно разстояние от летището до момент, в който ръководителите на полети са убедени, че може да продължи безопасно тяхното кацане", каза Николай Соколов.

Други три самолета, които са имали осигурени трасета за излитане, са задържани на земята и полетите им са отложени с около 40 минути. През това време дронът минава северно от летището и прелита над хангарите. Пресича аерогарата, минава над контролната кула и се отправя към столичния квартал "Дружба", където каца.

Отклоняването на кацащите самолети и спирането на излитащите, докато дронът лети в района на летището е с цел да се намали рискът от инцидент, тъй като безпилотният апарат е бил с по-голям размер.

"Ако, не дай си боже, се сблъска със самолета и попадне в двигателя, това значи, че изважда един двигател от строя, самолетите са с два двигателя, той ще успее да кацне безопасно, но все пак щетите на самолета са големи", обясни председателят на УС на Национален борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и жп транспорт Христо Христов.

За момента не е установено кой е притежателят на дрона и кой го е управлявал по време на полета над столичното летище. Оказва се чий е дронът е основен проблем при всички подобни инциденти по света, които са известни до момента.

"Дроновете нямат регистрационни номера, нямат притежателят кой е, дронове може всеки да си купи. Има програми, които са заложени, някои, които са официално закупени, че в районите на летищата те не могат да влязат. Има система, която му блокира управлението и не може да се движи към летището. Този дрон не е имал такава система, а може и умишлено да е минал там с някакви цели", обясни Христо Христов.

Към производителите на дронове летище София е зададено като забранена зона за полети на безпилотни машини. Част от собствениците на дронове обаче успяват да премахнат ограниченията за т.нар. "червени зони". Така през септември миналата година заради дронове две нощи подред бяха спирани полетите на летището край шведската столица Стокхолм. През 2019 г. пак заради дронове хиляди пътници бяха блокирани за часове на летище Гетуик, а месец по-късно за няколко часа спряха полетите и на Хийтроу. Очаква се през тази година да бъде приет европейски регламент за регистрация на дронове и задължения на притежателите им.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?