Срив на фондовите борси след решението на Доналд Тръмп за налагане на мита на практика на почти целия свят. Пазарите в Съединените щати затвориха в петък вечерта с 5% надолу. Основният индекс "Дау Джоунс" се срина с 2000 пункта. От днес са в сила базовите мита от 10% за всички вносни стоки от чужбина. "Големите нарушители", както ги нарече Тръмп, ще бъдат обложени от 9 април. Сред тях за ЕС с 20% мита и Китай с цели 54%. Икономисти определят решението на Тръмп като "икономически Армагедон".
Шок на борсите минути преди затварянето им в петък. Основните американски индекси се сринаха, след решението на Доналд Тръмп да наложи по думите му "реципрочни мита" на почти всички държави в света. Nasdaq спадна с 5.8%, с което навлезе в територията на т.нар. "мечи пазар". Dow Jones и S&P 500 се понижиха съответно с 5.2% и 6%.
"Пазарът се произнесе" - така от Китай коментираха ситуацията на световните пазари. Пекин получи допълнителни 34% мита и вече ще бъде облаган с 54%. Отпадана и вратичка в търговските правила, която позволяваше безмитен внос на евтини китайски стоки. В отговор китайските власти налагат насрещни мита в размер на 34% и ограничават износа на някои редкоземни метали.
В ранните часове на събота във Вашингтон Доналд Тръмп не изглеждаше притеснен.
Доналд Тръмп, президент на САЩ:
"Китай нанесе много по-сериозни щети от Съединените щати. Те, както и много други държави, се отнасяха с нас лошо. Бяхме глупави, но вече не сме. Това е икономическа революция и ние ще победим! Дръжте се, няма да е лесно, но крайният резултат ще е исторически."
Според икономисти новата американска политика ще доведе до увеличение на инфлацията и забавяне на икономическия растеж.
Дан Айвис, икономист:
"Тръмп отприщи икономически Армагедон. Търговската война, която започна, може да върне борсите, а и технологичния сектор с десетилетие назад."
Очакванията са всяко американско семейство да плаща средно с по 3800 долара повече годишно. Предвижда се и отлив сред купувачите на американски стоки в чужбина, включително електроника.
Дан Айвис, икономист:
"Китай няма просто да стои да гледа какво правят Съединените щати. Иронията е, че това всъщност е най-доброто нещо, което можеше да се случи за Пекин, защото сега китайските технологични гиганти ще преживеят своя Ренесанс. Големият губещ ще бъдат американските компании. Смело можем да твърдим, че това е най-голямата грешка, допускана от политик в последните 100 години."
Доналд Тръмп вече няколко пъти даде заявка, че е търсен от лидери на различни държави, за да преговарят с него за по-добри условия за търговия. От ЕС още преди дни предупредиха, че ще отвърнат на обявените от американския президент 20% мита.