ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как ще се отрази митото от 10% на Тръмп върху малкия бизнес?

Чете се за: 03:05 мин.
По света

Не разбирам как нещо, което вреди на малкия бизнес, ще насърчи икономиката на Америка, пита се собственик на заведение

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Влязоха в сила базовите мита от 10%, наложени от Доналд Тръмп върху вноса на стоки в Съединените щати. Тази универсална минимална ставка ще бъде събирана от американските митнически служби в допълнение към съществуващите досега митнически такси.

      "Големият бизнес не е разтревожен от новите мита", написа президентът на Съединените щати Доналд Тръмп в социалната си мрежа.

      Неизвестните пред малкия и средния бизнес обаче са много, а губернаторът на щата Калифорния Гавин Нюсъм обяви, че ще търси споразумения с останалата част от света, за да се освободи от бъдещи мита срещу Съединените щати.

      Анджали Бхаргава притежава малък бизнес в Ню Йорк - приготвя коктейли, чайове, кафета и други напитки. Родената в Канада Анджали е от индийски произход и е била фотограф, преди да отвори бутиковото си заведение. Сред специалитетите ѝ са масала чай, еликсир с куркума за добър тонус и еспресо афогато. Нейните вдъхновени от Индия коктейли са част от менюто на популярна верига кафенета от 2019 г. Новите мита обаче ще затруднят работата ѝ.

      Анджали Бхаргава, собственик на заведение: "Съставките, опаковките, мното от нещата, които са от решаващо значение за бизнеса ми, се внасят. Някои от чайовете не се отглеждат в Съединените щати. В продължение на 11 години съм изграждала отношения с партньори в чужбина. Използвам невероятна куркума от Тайланд, изключителен дижнджифил от виетнам, канелата също е оттам. Опаковките, които усъвършенствах четири години, идват от Китай. Ако се наложи 79-процентно облагане, както ми каза доставчикът ми, няма да имам марж да го поема".

      Собственичката на заведение разбира желанието да се насърчи американската икономика, но смята митата за недалновидни.

      Анджали Бхаргава, собственик на заведение: "Ако малкият бизнес не може да се снабдява със съставките, необходими за производството на продуктите им, това всъщност ще доведе до загуба на американски работни места. Аз използвам американски компании за опаковане и транспорт - какво ще стане с тези хора, които моят бизнес и други малки предприятия подкрепят? Не разбирам как нещо, което вреди на малкия бизнес, ще насърчи икономиката на Америка".

      48-годишната Анджали казва, че има основание да е притеснена, защото е поела много лични дългове, които няма да може да върне, ако бизнесът ѝ не оцелее.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?