ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Изкуствен интелект ще защитава елитни лекоатлети от кибератаки

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:55 мин.
Спорт

Интернет пространството е достъпно за всички, но за тези, които са под светлините на прожекторите, това крие рискове. 

Лека атлетика Париж 2024
Снимка: БТА
Слушай новината
00:00
00:00

Все по-стремглаво социалните мрежи и Интернет като цяло превземат живота ни. Темповете, с които "дигитализираме" ежедневието си са плашещи. Всичко е достъпно за всички, навсякъде и по всяко време. И ако за едни тази достъпна среда е шанс да се докоснат до всеки, който представлява интерес за тях, то за тези, които са под светлините на прожекторите, това крие рискове.

Проучване на Световната атлетика, цитирано от The Guardian и проведено в рамките на 3 години, анализира поведението на онлайн потребителите в рамките на Летните Олимпийски игри в Токио през 2021 г, световните първенства по лека атлетика през 2022 и 2023г, както и Летните Олимпийски игри в Париж през настоящата година. Според изнесените данни се оказва, че от 350 000 публикации в социалните мрежи, свързани с тези събития, 809 са били класифицирани като "обидни". 18% от тях са на расистка основа, 13% съдържат сексуални обиди, а 17% са определени като сексистки. Нещо повече - любопитен факт е, че 82% от всички язвителни публикации са насочени към двама конкретни лекоатлети. И още статистика - от приблизително 240 000 анализирани публикации, свързани с Олимпийските игри в Токио, 132 са определени като обидни, като 63% от тях бяха насочени към две спортистки. Анализът на социалните мрежи по време на световното първенство през 2023 г. в Будапеща показва, че 35% от обидните публикации са на расистка основа. Според данните това е с 12 пъти повече от планетарния форум година по-рано в Юджийн.

През август тази година ямайската спринтьорка Джунел Бромфийлд говори открито за кибертормоза, на който е жертва. Бромфийлд разкри, че по време на Игрите в Париж е получава дори смъртни заплахи заради връзката си с друг лекоатлет - олимпийския шампион на 100 метра Ноа Лайлс.

Тук идва и важният въпрос, който Световната атлетика поставя - как при подобна вълна от негативизъм, която спортистите получават в личните си акаунти, те трябва да поддържат високо ниво и да се състазават концентрирано, така че да разкрият пълния си потенциал? Отговорът се крие в бъдещето или иначе казано AI, познато още като изкуствен интелект. Международната организация предлага на своите спортисти 25-годишна защита на профилите им в социалните мрежи, която ще се случва именно с помощта на едно от големите открития на човечеството в киберпространството - изкуствен интелект. По какъв начин точно ще става това - не уточняват. Категорични са обаче, че мерките са повече от необходими, за да се осигури нормална атмосфера на комуникация между потребители и спортисти. Коментарът по темата на президентът на Световната атлетика Себастиан Коу е повече от категоричен.

"Благосъстоянието на спортистите е на първо място в нашия списък с приоритети и ние ще продължим да прилагаме мерки, за да гарантираме, че те могат уверено и безопасно да ангажират със съдържани социалните платформи.", изтъкна той и добави, че организацията, която представлява е първата в света, насочила усилията си към подобряване на средата в социалните мрежи за своите спортисти.

Последвайте ни

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?