НОВИНИ

Изменения в Закона за съдебната власт публикува за обсъждане правосъдното министерство

Министерство на правосъдието
Снимка: Десислава Кулелиева
bnt avatar logo
от БНТ
14:42, 20.12.2024
Чете се за: 05:27 мин.
У нас
Слушай новината

Измененията в Закона за съдебната власт публикува за обществено обсъждане Министерството на правосъдието.

Обществени консултации ще се провеждат до 8 януари.

Целта на измененията е да осигури съответствие на Закона за съдебната власт с последните изменения на Конституцията и решението на Конституционния съд по тях. Също така прецизиране на конкурсните процедури, усъвършенстване на атестирането, подобряване на функционирането на Инспектората към ВСС и избягване на риска от политическо влияние, основно чрез включване на съдебната власт в избора на членове на този орган, промени в извършваните проверки за почтеност, конфликт на интереси, независимост и накърняване на престижа на съдебната власт от страна на съдиите, прокурорите и следователите.

Предвижда се също повишаване на ефективността на обучителната дейност на Националния институт на правосъдието и въвеждане на реално и пълноценно електронно правосъдие.

Съответствие между Закона за съдебната власт и Закона за изменение и допълнение на Конституцията

Със Закона за изменение и допълнение на Конституцията се постановява, че основен носител на съдебната власт е съдът, а прокуратурата и следствените органи са в системата на събедната власт.

Структурата на прокуратурата беше принципно изменена, като се постанови, че тя е в съответствие с тази на
съдилищата, които разглеждат наказателни дела.

По отношение на главния инспектор и инспекторите в ИВСС беше предвидено, същите да могат да бъдат преизбирани и за последователни мандати.

С предлагания законопроект в ЗСВ се въвеждат норми, съответни на приетите конституционни изменения, се посочва в мотивите на текста.

Инспекторат към ВСС

Предложенията за кандидати за инспектори и главен инспектор, освен от депутатите, ще се правят и от общото събрание на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС, както и от прокурорите от Върховната прокуратура и следователите от НСлС на Общо събрание. Номинации до общото събрание на ВКС и ВАС могат да се правят от общи събрания на окръжните, административни и апелативни съдилища, както и от пленумите на ВКС и ВАС. В Народното събрание се представят 3 кандидатури за главен инспектор и 21 кандидатури за инспектори, избрани чрез тайно гласуване измежду номинираните.

Предложенията до общото събрание на ВП и НСлС съответно могат да се правят от общо събрание на прокурорите от Върховна, окръжна и апелативна прокуратура, както и от общо събрание на следователите от следствени отдели и от НСлС. На парламента се представят 3 кандидатури за главен инспектор и 9 – за инспектори, избрани чрез тайно гласуване измежду номинираните.

Предлага се занапред в имуществените си декларации, подавани пред Инспектората към ВСС, магистратите да декларират и наличните средства в криптовалута. А при установено несъответствие между декларираните и установените факти Инспекторатът да изпраща доклада си на компетентните органи, ако установеното несъответствие е минимум 25 000 лв. Заложените изменения целят хармонизиране на режима на деклариране и проверки с този в Закона за противодействие на корупцията.

Електронно правосъдие

Предвижда се, че след съгласуване с министъра на правосъдието и министъра на електронното управление съдийската колегия на ВСС да одобрява автоматизираните информационни системи на съдилищата, прокурорската колегия одобрява тези на прокуратурата и следствието, а пленумът да одобрява тези системи, които са общи за органите на съдебната власт и осигурява системната им интеграция и оперативната им съвместимост.

Предвижда се кодифициране на подзаконовата уредба в единна наредба за процесуалните действия в електронна форма.

Законопроектът внася прецизност относно електронната форма на актовете и удостоверителните изявления, от една страна, на органите на съдебната власт, като същевременно предвижда актовете и изявленията да се издават и в друга форма, когато това е предвидено в закон или електронната форма не е възможна.

Разграничени са три периода относно воденето на съдебните дела на хартиен носител и в електронна форма. Образуваните до 30 юни 2021 г. дела се приключват на хартиен носител във всички инстанции. По тези дела може да се извършват процесуални действия в електронна форма от участниците в производствата. Актовете и удостоверителните изявления на органите на съдебната власт могат да се издават в електронна форма, когато Висшият съдебен съвет е осигурил технологична възможност за това. Образуваните първоинстанционни дела в периода от 1 юли 2021 г. до 1 януари 2026 г. може да се водят във електронна форма или да се водят едновременно в електронна форма и на хартиен носител до приключването им във всички съдебни инстанции. Образуваните от 1 януари 2026 г. първоинстанционни дела ще се водят единствено електронно.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Арне Слот: Нуждаем се от всеки футболист
Арне Слот: Нуждаем се от всеки футболист