ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как ще се реформира пенсионният модел в България?

Чете се за: 04:15 мин.
У нас

Управляващите обмислят увеличение на осигурителната вноска за пенсии

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: Pixabay
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Увеличаване на осигурителни вноски и евентуално преосмисляне на пенсионната възраст предлагат от управляващата коалиция. За целта държавните органи и институции, пряко ангажирани с пенсионната система, трябва да изготвят пътна карта на реформите. Основната причина е дисбалансът в системата - хората в пенсионна възраст са повече от работещите и осигуряващите се.

      До няколко месеца всички институции, ангажирани с пенсионната система в страната, трябва да дадат становище по изготвяне на пътна карта, която да реформира пенсионната система. Това предвижда предложение, внесено от управляващото мнозинство в деловодството на НС. Свои съображения по въпроса изказаха част от парламентарните партии. Социалният министър Борислав Гуцанов заяви, че е против да се увеличава възрастта за пенсиониране.

      До 5 - 6 години на пазара на труда ще влизат около 50 000 души, а в пенсионна възраст ще излизат двойно повече - около 100 000 - 110 000 българи. Това създава дисбаланс в системата, заяви Деница Сачева. Поради тази причина управляващите предлагат преосмисляне на сегашния модел на финансиране.

      "Решенията трябва да са свързани с това как ще се увеличава осигурителната вноска в следващите години в средносрочен план, защото е ясно, че така не може да стане в този размер. Трябва да се вземат решения по отношение на пенсионната възраст, която към момента няма планове да бъде увеличавана, защото няма как да искаме с едни и същи пари да получаваме повече и повече услуги, и повече и по- високи пенсии", обясни Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.

      За целта ще бъде изготвена пътна карта.

      "Решението, което предлагаме, е да се възложи на експертите, институциите, министерствата на труда, на финансите, НОИ да изработят такава пътна карта за срок от шест месеца и да бъде представена в Народното събрание", обясни Сачева.

      Социалният министър не се съгласи с част от предложенията.

      "Това, което считам, че не трябва да се прави, е увеличаване на пенсионната възраст. Това е мое виждане. Искам да видим всички доклади и материали и едва тогава да обсъждаме каква трябва да бъде пътната карта и какво трябва да се случи като промени, евентуално в пенсионната система", заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

      Според съпредседателя на ПП Асен Василев има друго решение на проблема.

      "Ако се изпълнява швейцарското правило, и ако то бъде модифицирано да взима по-високия ръст, а не средноаритметичния между инфлацията и ръста на доходите, пенсиите могат да нараснат значително, покупателната способност може да върви заедно с вдигането на доходите на пенсионерите и да не изостава. Така пенсионерите ще живеят по-добре и няма да има такива под линията на бедност", коментира Асен Василев от ПП-ДБ.

      Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски призова за внимателен подход към пенсионната система.

      "Това трябва да се работи внимателно според възможностите на държавата, защото може да се избие и да не може да се плаща. Внимателно ще се запознаем. Всичко, което е в полза на хората, ще подкрепим", заяви лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски.

      В момента пенсионната вноска за родените преди януари 1960 г. е 19,8%, а за родените след 31 декември 1959 г. е 14,8 на сто.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?