Марко Рубио приветства задълбочаването на двустранните отношения с България
"САЩ е наш ключов стратегически партньор и съюзник в НАТО, с когото ще продължим да работим съвместно за постигане на общите ни цели - енергийна сигурност, отбранителни възможности и инвестиции". Това заяви министърът на външните работи Георг Георгиев по време на телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Марко Рубио. Разговорът се проведе по-малко от месец, след като двамата се видяха в рамките на срещата на министрите на външните работи на НАТО в Брюксел и се договориха да продължат диалога си.
Георг Георгиев и Марко Рубио направиха преглед на водещите елементи от стратегическото партньорство между България и САЩ с акцент върху задълбочаването на сътрудничеството в областта на отбраната и ядрената енергетика.
Министър Георгиев оцени високо партньорството със САЩ в модернизацията на българските въоръжени сили чрез закупуването на изтребителите F-16 Block 70 и съвместните ни проекти за придобиване на новите бойни машини за пехотата "Страйкър" и противотанковите ракети "Джавелин". Георг Георгиев и Марко Рубио обсъдиха и стратегическото значение на споразумението с американската компания "Уестингхаус" за диверсификацията на ядреното гориво за АЕЦ "Козлодуй" и за енергийната ни сигурност като цяло.
В края на разговора държавният секретар Марко Рубио приветства задълбочаването на двустранните отношения с България и заяви готовността на САЩ за по-тясно сътрудничество със страната ни.
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
В навечерието на срещата на върха на НАТО: Кой ще даде целувка на Доналд Тръмп?
Срещата Тръмп - Рюте: Успяха ли да намалят напрежението преди срещата в Анкара?
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им
"Писна ми да убиват нашите деца": Бдения в страната в памет на загиналите по пътищата