НОВИНИ

Какви са правата на служителите за неизползвания по давност отпуск

какви правата служителите неизполвания давност отпуск
bnt avatar logo
от БНТ
14:24, 21.12.2021
Чете се за: 02:40 мин.
У нас
Слушай новината

По повод края на годината Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ напомня, че на 31.12.2021 г. изтича давността на отпуска от 2019 г.

Всички дни платен годишен отпуск могат да се ползват до края на двегодишната им давност, независимо дали са отложени или не за следващата календарна година. Част от отпуска може да бъде отложен за следващата календарна година по искане на работниците и служителите и със съгласието на работодателя.

По важни производствени причини работодателят също би могъл да отложи част от отпуска, но той е длъжен да осигури ползването на поне половината дни в годината, за която се отнася.

Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през първото полугодие на следващата календарна година. След този срок работникът може сам да излезе в отпуск с 14-дневно предизвестие.

Работодателят трябва да информира работниците в началото на годината за полагаемите дни отпуск, включително и за останалите от предходната година.

В случай на прекратяване на трудовото правоотношение работникът има право на обезщетение за всички дни, които не са погасени по давност, независимо дали са прехвърлени или не в следваща година. Давността на платения годишен отпуск спира да тече, ако работникът или служителят използва друг вид отпуск - за бременност и раждане, гледане на дете и др.

Съгласно промените в трудовото законодателство във връзка с пандемията от COVID-19 работодателят има право по време на обявена извънредната епидемична обстановка, която беше удължена до 31.03.2022 г., да предоставя половината от платения годишен отпуск и без искане на своите работници или служители. За целта трябва дейността на предприятието да е спряна или ограничена със заповед на държавен орган.

В условията на епидемична обстановка работодателят няма право и да отказва платен отпуск на някои категории работници от уязвими групи. Той обаче не може едностранно да предостави какъвто и да е вид неплатен отпуск. За ползването на такъв задължително следва да има искане от страна на работника.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Бойко Рашков се срещна с обвиняемия за "Хемус" преди разпита му в СГП
Бойко Рашков се срещна с обвиняемия за "Хемус" преди разпита му в СГП
ЕК: Зеленият сертификат ще важи 9 месеца
ЕК: Зеленият сертификат ще важи 9 месеца