Церемонията Сема - обявена от ЮНЕСКО за шедьовър на устното и нематериално наследство на света.
Мевляна: "Ако търсиш подслон за душата, значи си душа; ако дириш парче хляб, си хляб; ако търсиш капка вода, си вода; ако си по дирите на жестокостта, си тиранин; ако дириш любов, си влюбен. Ти си онова, което жадува душата ти".
Безсмъртните завети на Мевляна Джалаладин Руми. Неподвластни са на времето, не признават граници и достигат право в сърцето. Издигат любовта в култ. Учат на приятелство, мир и доброта.
Ценности, които всяка година събират в турския град Коня последователи на философа, учителя и същевременно най-значимата личност за суфистите.
Мевляна Джалаладин Руми - поетът на божествената любов, свързан с легендата за началото на мистичния танц на дервишите.
Но пътят до първия танц е дълъг - минава през нашествие, дълго пътуване по света и към сърцето, уроци и знание, неизмерима обич и дълбока тъга.
Руми е роден през 1207 година в Белх, днешен Северен Афганистан. Неговият баща е бил един от най-уважаваните учители, познат като "Султан ел-Улема" или Кралят на учените.
От ранна възраст Руми получил солидни знания във всички сфери на религиозните и светските науки. Малко преди монголското нашествие семейството се изселва от града.
Отправя се на дълго пътуване и се мести от град на град, а бащата продължава да преподава и събира много последователи от различни религии.
Крайната точка на пътуването се оказва Коня - там семейството е поканено да се засели и е посрещнато с почести. Бащата продължава да преподава, а по-късно делото му поема неговият син. Руми веднага печели последователи с мъдростта и уроците си.
"Той казва - вие сте братя, вие сте сестри, няма никаква нужда от войни, не трябва да се биете и избивате, трябва да живеете в мир. Всичко започва с приятелство, трябва да бъдете приятели. Той винаги е говорил за любовта и приятелството", коментира Мехмед Дьонмез, историк.
Животът, такъв какъвто Руми познавал, се променил, когато срещнал странстващия дервиш Шамс от Тебриз.
"В тази картина виждаме първата среща на Мевляна и Шамс от Тебриз. Те са били близки приятели, Мевляна е научил всичко от Шамс. В дясно е Шамс, а на коня е Мевляна. След това животът на Мевляна напълно се преобръща. Той научава всичко от Шамс. Всъщност Шамс дава името Мевляна на Руми. Означава учител. Шамс е бил като слънцето за него. Шамс означава "слънце" на арабски и фарси", допълни Мехмед Дьонмез, историк.
Шамс от Тебриз: "Живот без любов е безсмислен. Не се чуди към каква любов да се стремиш – духовна или материална, божествена или светска, източна или западна. Разделенията водят единствено до още разделения. За любовта няма етикети, няма описания. Тя е такава, каквато е - ясно и просто. Любовта е водата на живота".
Руми и Шамс разговаряли и медитирали само двамата с дни. Моменти на споделеност, на знание, на истинско приятелство. Изградили невиждана духовна връзка.
"На тази картина виждате Шамс, който изхвърля книги и Мевляна е наистина тъжен. Той го пита защо направи това и той му обяснява, че нещата, които търсиш, не са в книгите, те са в сърцето ти. Трябва да търсиш в него да ги намериш. Книгите са нищо, гледай в сърцето си", коментира Мехмед Дьонмез, историк.
Според легендите последователи на Руми завидели на Шамс и го убили, а тялото му изхвърлили в кладенец. Една от тях обвързва смъртта му с първия мистичен дервишки танц.
Казват, че минавайки през градския пазар с изпълнено с мъка от загубата сърце Руми чул ритмичните удари на златарските чукчета. Ритъмът го накарал да протегне двете си ръце, изпаднал в транс и се завъртял.
По-късно погребали Мевляна близо до гроба на Шамс. Синът на Руми основава училище за дервиши в близост до мястото, където баща му е погребан.
А в Коня и днес, дни наред, пред гроба на Руми се извиват опашки от хора, които искат да усетят енергията на философията му.
Още приживе Мевляна призовава последователите си след смъртта му да не се тъгува, а да се празнува, защото душата му отива при така любимия му Бог. Нарича смъртта си "сватба с вечността".
Мевляна: "Когато видиш да ме носят, не плачи за моето заминаване, аз не заминавам, а пристигам във вечната обич. Когато гледаш как ме спускат, смятай, че ме вдигат. Слънцето и луната едно място напускат, а на друго пристигат. На някои изглежда като залез, но всъщност това е зора. Когато гробът тялото заключи, тогава душата е на свобода".
"Когато Мевляна умира тук не е имало никаква сграда, но синът му - Султан Валет, построил сградата - който иска да бъде като баща му да дойде тук, да получи обучение за 5 или 6 години и след това да стане дервиш. Хората идват от всички части на Турция, разбира се от Европа, Америка, Канада, Азия - много хора идват тук, защото Мевляна е оставил послание - ела тук, който и да си. Няма значение дали си християнин, евреин или от друга религия. Няма значение, просто ела. Затова толкова хора идват тук", коментира Мехмед Дьонмез, историк.
В края на всяка година в турския град Коня дервишите изпълняват специална церемония, наречена Сема, с която се отбелязва смъртта на Руми.
Чрез Сема дервишите разказват за любовта, за смъртта и възкресението, за истината, за духовното извисяване. Това е техният начин да запазят през вековете и да предадат на поколенията посланията на техния учител. И всяка година в Коня отбелязват смъртта му като края на едно мистично пътуване към съвършенството.
"Това е повече от философия, отвъд разума е. Разликата между обикновената философия и това да бъдеш дервиш е вярването в сърцето", споделя Керем, дервиш.
"Ние чувстваме божествени звуци. Хубавата музика, например, може да бъде възприета като божествен звук", допълва Осман, дервиш.
Мевляна: "Видяхме толкова хора без дрехи на гърба си. Видяхме толкова дрехи без хора вътре в тях".
Церемония, пълна със съдържание. Всеки детайл има своята символика и носи знание, което дервишите не пазят само за себе си.
"Шапката символизира независимостта от егото. Всичко лошо, което може човек да носи в себе си, ние оставяме на килимчетата под нас и излизам за церемонията свободен от всичко това. Дясната ми ръка е насочена към Бог - означава послание от Аллах и аз го изпращам към хората с лявата, но аз не гледам нито към дясната ръка, нито към лявата, а само към сърцето си", казва Керем, дервиш.
"Тези дрехи се свързват със смъртта. Но тази смърт е малко по-различна от нормалната смърт. Както казва пророкът Мохамед - умри преди твоята смърт. Това означава убий или контролирай своето его, убий своята животинска страна, бъди перфектен човек и ще бъдеш готов за истинската смърт", допълва Митхат, дервиш.
"Ние преминаваме дълго обучение, възпитани сме в търпение, как да бъдем приятели, ние учим много за приятелството", коментира Керем, дервиш.
Мевляна - личност, успяла да преодолее всички светогледни различия, като говори за любов, толерантност и диалог. Освен уроците му, но и неговият род са пуснали дълбоки корени и продължават да предават знанието му.
"Синовете и внуците на Мевляна са били подготвяни поколение след поколение да продължат това знание. И те са организирали къщите на Мевляна като училища. И затова знам със сигурност, че съм 26-о поколение наследничка на Мевляна", коментира Елсин Челеби, внучка на Мевляна.
Коня - град, в който си дават среща хора от различни религии, с различни вярвания, но с общата убеденост, че любовта доближава човек до Бога, а егото го отдалечава.
Вярване, посято от Руми, разлистило се през годините на неговия живот и дълго след смъртта му, за да усещаме аромата от цветовете му и днес.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News