Политиците все още не успяват да припознаят хората с увреждания като електорална сила. В това са убедени от "Център за независим живот" след организираната от тях дискусия с кандидат депутати.
Целта им е да се ориентират в това - какви са намеренията им за промени в социалния сектор, за да може да гласуват за политики, а не за политически партии.
Хората с увреждания никога не са били особено активни по време на избори. И не само защото стълбите пред училищата и пътя до там трудно се преодоляват. А и вероятно защото не виждат повод да подкрепят политики, а не политици. Затова от "Център за независим живот" решили да са активната страна и поканили политици на дискусия. Кръсти ли я "Надпревара за доверие".
"Целта е да разберем първо колко знаят за политиките за увреждания и какви са им намеренията. Имат ли намерения да направят нещо различно или ще ни почерпят с повече от същото. И май се оказа, че ще ни почерпят повече от същото", казва Капка Панайотова от "Център за независим живот".
"Според мен проблемът е в политиците, че не привиждат хората с увреждания като електорат. И това се потвърди от това, което организирахме, защото от 7 партии, които поканихме, 4 се явиха, другите да не кажа, че ни отсвириха", каза Митко Николов от "Център за независим живот".
Малкото отзовали се и споделили своите намерения за социални политики, не успели докрай да убедят хората с увреждания, че са наясно със съдържанието на иначе добре оформените си платформи. Като например какво е "независим живот" за хората с увреждания и защо настоящите програми не могат да го постигнат.
"Искаше ни се да чуем по-съвременно мислене, уврежданията от онова от 20-и век, защото сме 21-и век. За съжаление не успяхме", казва Капка Панайотова.
Затова минали към план Б. Ще изпратят на кандидат депутатите своите виждания и искания, за да ги ориентират във верните политики, които да следват в новия парламент.