Цветелина Генчева, която журналистическо разследване на британската обществена медия Би Би Си сочи като част от руската шпионската мрежа, е работила на гише за продаване на билети на летище София, научи "По света и у нас". Така тя е имала достъп до данните на пътниците.
Британските служби са събрали данни, че именно Генчева е предоставяла информация на шестимата българи, които вече са осъдени за шпионаж в Лондон.
Цветелина Генчева днес е собственик на фирма, която придобива в края на ноември 2021 г. Още при купуването на дружеството сменя неговото име, седалището и адреса на управление. Генчева записва фирмата на домашния си адрес, където я търсим.
Успяваме да се свържем с нея на телефона й.
"Ало, добър ден.
Добър ден.
Търся Цветелина Генчева.
Кой се обажда?
Казвам се Иво Никодимов от БНТ.
Ами, съжалявам, но не желая да коментирам. Благодаря ви за обаждането".
Съседите казват, че се е нанесла на адреса преди около 7 години. Познават я като касиерка на входа за година.
Съседка: "Тя си живее тук. Нищо повече не знам за нея. Сутрин си излиза, на работа ли ходи, къде ли ходи. Вечер се прибира. Как мога да знам къде ходи и какво прави? А и тя не е приказлив човек, така че никога няма да споделя. Такива неща няма с нас да ги сподели".
В журналистическото разследването на Би Би Си, наричат Цветелина Генчева - "мистериозният служител на летището".
Всъщност Генчева не е била служител на столичното летище. Според източници на "По света и у нас" е работила като служител на авиооператор на гише за продажба на билети. Така е имала достъп до резервационни дании.
В разследването на Би Би Си се твърди, че именно Генчева е давала подробна информация за полети на хора, които са представлявали интерес за шестимата българи, осъдени в Лондон за шпионаж в полза на Русия.
Имало доказателства, че благодарение на информацията, която Генчева е предотавяла, шпионите успявали да заемат места в самолетите съвсем близо до проследяваните. Би Би Си твърди още, че Генчева била част от екип изпратен в Берлин, за да проследи там журналиста Роман Доброхотов. Предоставила още подробна информация за полети на Христо Грозев, както и за пътуване на руския дисидент Кирил Качур.
Според Би Би Си имало доказателство, че Цветелина Генчева е била в една чат група с осъденият лидер на групата за шпионство Орлин Русев, както и с доверените му Бисер Джамбазов и Катрин Иванова. Според наши източници не е ясно дали Генчева е знаела, че е част от шпионска клетка или е правила приятелски услуги срещу заплащане.
Йесика Аро, журналист: "Те набелязват всеки, който иска да припечели лесно. Например споделяне на руска дезинформация, работейки като руски интернет трол много от тези хора не осъзнават в какво са въвлечени - само им се казва информация, дейности, които трябва да извършат. Примерно, че трябва да публикувате дадено съобщение в ЮТюб и получавате заплата. Но всъщност нямат информация, че работят за руските служби за сигурност".
Според журналистическото разследване на Би Би Си в доказателствата по делото срещу групата на Орлин Русев Цветелина Генчева фигурирала като Цветка или Цвети. В диск на Русев пък били открити снимки на резервации от софтуера "Амадеус", с който Генчева е работила когато била служител на авиационен оператор.