ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Малина Крумова: Трагедията със Сияна нямаше да се случи, ако бяха обърнали внимание на доклада ни за пътя

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:57 мин.
У нас

Това заяви в "Още от деня" председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата"

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Това, на което ние се опитваме да обърнем внимание на институциите от създаването на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" е че пътят трябва да бъде планиран, проектиран, изграждан и поддържан по начин, интегриращ безопасността на движението. Не може при нестабилно управление и бюджет, който се приема март месец да очакваме... Политическата воля е изключително важна. Защото независимо дали има или няма Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата", ако няма политическа воля за обединяване на различните ведомства, реално подобрение няма да се постигне", това заяви в "Още от деня" Малина Крумова - председател на Държавната агенция по безопасност на пътищата.

      "Ние сме идентифицирали пътя като път с висока аварийност. Това е на база на статистиката на МВР за постъпили ПТП-та в сравнение с други сходни пътища. Докладът ни е от средата на миналата година. Ако му бяха обърнали внимание, най-вероятно трагичният случай нямаше да се случи".

      "Пътищата страдат от постоянен недостиг на средства. А това е вече въпрос на организация, по която тепърва трябва да работим".

      "Резултатът от инициираната среща с премиера Желязков е че са набелязани 36 мерки, които не обхващат само въздействие върху пътната инфраструктура, а обхващат всички фактори, които оказват влияние върху настъпването на ПТП-та и последиците от тях. По тези мерки се работи от известно време, но днес бяха публично оповестени. Основна част от тях са мерки, свързани с подобряване и отстраняване на установени дефицити в пътната инфраструктура".

      Мерките ще бъдат краткосрочни и дългосрочни, обясни тя. Като краткосрочни посочи: промяна на маркировка, поставяне на знаци, обезопасяване. Приоритетно ще започне да се работи по отношение на рисковите участъци. Активно ще се работи и по сигнали на граждани.

      "Това трябва да влезе като една база данни, която да определя нашите решения по отношение на това къде да се влага. Все пак е ограничен държавният ресурс за поддържане на пътната инфраструктура".

      Ще се подобри контролът - въвеждане на средна скорост, а именно използването на толкамерите за измерване на скорост.

      Малина Крумова беше категорична, че днешната среща е показала нещо, което е липсвало през последните години. От създаването на Агенцията по безопасност на пътищата през 2019 след случая в Своге, институциите са започнали да мислят за пътната безопасност.

      "Въпросът е сега, че трябва да пристъпим и към действие".

      За убиването на скоростта сме отговорни всеки един от нас, заяви Крумова.

      "Автомобилът го управляваме ние. Той не се управлява сам. Убиването на скоростта само с камери няма да го направим. Да, камерите са ефективен начин за контрол. Но също така ефективен начин за контрол на скоростта е т.нар. едновременно установяване и наказване за нарушението".

      Вижте целия разговор във видеото

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?